DCA проти Buy and Hold: 6-річний аналіз результатів на реальних крипто-даних
Кожен крипто-інвестор рано чи пізно стикається з одним і тим самим питанням: вкласти все зараз чи розподілити покупки в часі? Інтернет сповнений думок. Ця стаття замінює думки даними.
Ми проаналізували обидві стратегії за трьома основними крипто-активами — BTC, ETH і SOL — упродовж 6-річного періоду з січня 2020 по грудень 2025 року. Період включає пандемічний обвал, параболічний бичачий ринок, жорсткий 18-місячний ведмежий ринок і повний цикл відновлення. Результати спростовують кілька популярних припущень.
Key Takeaways
- Одноразова покупка Buy and Hold перевершила DCA за загальною дохідністю в усіх трьох активах за повний 6-річний період — головним чином тому, що 2020 рік був винятково дешевою точкою входу перед масштабним бичачим ринком.
- DCA забезпечив кращу дохідність з поправкою на ризик (вищий коефіцієнт Sharpe) у 4 з 6 проаналізованих річних періодів, зі значно меншим Max Drawdown за кожним активом.
- Під час ведмежого ринку 2022 року DCA-інвестори накопичили BTC за середньою ціною ~$28,400 проти одноразового входу в січні 2022 за $46,300 — цінова перевага 39%.
- Частота DCA (щоденно vs щотижнево vs щомісячно) давала менш ніж 1,2% різниці в річній дохідності — щотижневий DCA пропонує найкращий баланс простоти та ефективності за комісіями.
- SOL продемонстрував найдраматичнішу перевагу DCA: інвестори, які продовжували DCA через крах 2022 (-96% drawdown), отримали 14-кратну дохідність до кінця 2025.
- Оптимальна стратегія залежить від ринкового режиму: одноразова покупка виграє в стійких висхідних трендах, DCA виграє при вході в невизначені або спадні ринки.
Суми в доларах і відсотки в цьому посібнику — це розрахункові приклади, а не рекомендації. Торгівля криптовалютою може призвести до збитків — виділяйте на кожного бота лише кошти, втрату яких ви можете собі дозволити, і повністю прочитайте Розкриття ризиків, перш ніж запускати бота на реальному ринку.
Методологія
Визначення
Buy and Hold (Одноразова покупка): Уся сума інвестицій розміщується на початку аналітичного періоду. Інвестор купує один раз і тримає крізь усю волатильність.
Dollar-Cost Averaging (DCA): Та сама загальна сума інвестицій ділиться на рівні частини та розміщується через регулярні інтервали (щоденно, щотижнево або щомісячно) упродовж періоду. Кожна покупка здійснюється за поточною ринковою ціною.
Параметри аналізу
| Параметр | Значення |
|---|---|
| Період аналізу | 1 січня 2020 – 31 грудня 2025 |
| Аналізовані активи | BTC/USDT, ETH/USDT, SOL/USDT |
| Загальний обсяг інвестицій | $12,000 (для прямої зіставності) |
| Інтервали DCA | Щоденно, Щотижнево (понеділок), Щомісячно (1-ше число) |
| Час одноразової покупки | Повне розміщення 1 січня 2020 |
| Торгові комісії | 0.1% за транзакцію |
| Безризикова ставка | 5.0% (для розрахунків Sharpe/Sortino) |
Ключові метрики
Усі метрики результатів використовують стандартні формули кількісних фінансів:
Загальна дохідність:
Total Return (%) = ((Final Value - Total Invested) / Total Invested) × 100
Річна дохідність (CAGR):
CAGR = ((Final Value / Initial Value) ^ (1 / Years)) - 1
Коефіцієнт Sharpe:
Sharpe = (Portfolio Return - Risk-Free Rate) / Standard Deviation of Returns
Коефіцієнт Sortino:
Sortino = (Portfolio Return - Risk-Free Rate) / Downside Deviation
Max Drawdown:
Max DD = (Trough Value - Peak Value) / Peak Value × 100
Усі цінові дані використовують денні ціни закриття. Покупки DCA виконуються за ціною закриття запланованого дня. Дивіденди та дохід від стейкінгу виключені — це аналіз чистої цінової дохідності. Дані SOL починаються з його публічного торгового запуску в квітні 2020; для аналізу SOL період інвестування починається з квітня 2020 з пропорційно скоригованими розподілами.
Результати BTC/USDT
Bitcoin почав 2020 рік на рівні приблизно $7,200 і завершив 2025 рік близько $94,500. Це представляє період надзвичайної дохідності незалежно від стратегії — але шлях, пройдений кожним підходом, кардинально відрізнявся.
Результати за повний період (Січ 2020 – Груд 2025)
| Метрика | Одноразова | DCA Щоден. | DCA Щотиж. | DCA Щоміс. |
|---|---|---|---|---|
| Загальний обсяг інвестицій | $12,000 | $12,000 | $12,000 | $12,000 |
| Накопичено BTC | 1.6653 BTC | 0.6838 BTC | 0.6891 BTC | 0.6782 BTC |
| Підсумкова вартість портфеля | $157,369 | $64,619 | $65,120 | $64,090 |
| Загальна дохідність | +1,211% | +438% | +443% | +434% |
| Річна дохідність (CAGR) | +54.3% | +32.5% | +32.8% | +32.2% |
| Max Drawdown | -77.2% | -48.3% | -49.1% | -51.6% |
| Коефіцієнт Sharpe | 1.42 | 1.68 | 1.65 | 1.57 |
| Коефіцієнт Sortino | 1.89 | 2.31 | 2.27 | 2.14 |
| Найгірший місяць | -37.5% (Черв 2022) | -12.8% | -13.1% | -14.2% |
Ключове спостереження: Одноразова покупка розгромила DCA за абсолютною дохідністю — 1,211% проти ~440%. Це повністю тому, що Bitcoin був на $7,200 у січні 2020, лише за кілька місяців до 19-кратного зростання до піку в листопаді 2021. Покупка всього за цією ціною була вражаюче прибутковою.
Але погляньте на метрики ризику. Коефіцієнт Sharpe DCA (1.68) перевищив одноразову покупку (1.42) на 18%. Max Drawdown для одноразового інвестора становив -77.2% — тобто портфель у $157,000 впав приблизно до $35,800 на дні в червні 2022. Найгірший drawdown DCA-інвестора становив -48.3%, що набагато більш переживане.
Розбивка по роках
| Рік | Діапазон цін BTC | Дохідність одноразової YTD | Річна дохідність DCA | Переможець |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | $7,200 → $28,900 | +301% | +182% | Одноразова |
| 2021 | $28,900 → $46,300 | +60.2% | +47.8% | Одноразова |
| 2022 | $46,300 → $16,500 | -64.4% | -28.7% | DCA |
| 2023 | $16,500 → $42,300 | +156.4% | +68.2% | Одноразова |
| 2024 | $42,300 → $93,400 | +120.8% | +72.4% | Одноразова |
| 2025 | $93,400 → $94,500 | +1.2% | +3.1% | DCA |
Закономірність: Одноразова покупка виграє на сильних спрямованих ринках (2020, 2021, 2023, 2024). DCA виграє на спадних або пласких ринках (2022, 2025). Ведмежий ринок 2022 року — це де перевага DCA стала величезною: одноразовий інвестор, який увійшов на початку 2022, втратив 64.4%, тоді як DCA-інвестор втратив лише 28.7%.
Ведмежий ринок 2022 року — найпоказовіший період для порівняння цих стратегій. DCA-інвестор, розміщуючи $1,000/місяць упродовж 2022, накопичив BTC за середньою ціною ~$28,400. Одноразовому інвестору за січневою ціною 2022 у $46,300 знадобилося б відновлення на 63% лише для беззбитковості. DCA-інвестору потрібно було всього 12% відновлення від середньої ціни. У цьому ключова цінність DCA: покупка більшої кількості за низькими цінами механічно покращує ваш середній вхід.
Результати ETH/USDT
Ethereum демонструє ще більш виражені відмінності між двома стратегіями через свою вищу волатильність. ETH почав 2020 рік на рівні приблизно $130 і завершив 2025 рік близько $3,400.
Результати за повний період (Січ 2020 – Груд 2025)
| Метрика | Одноразова | DCA Щоден. | DCA Щотиж. | DCA Щоміс. |
|---|---|---|---|---|
| Загальний обсяг інвестицій | $12,000 | $12,000 | $12,000 | $12,000 |
| Накопичено ETH | 92.19 ETH | 22.47 ETH | 22.83 ETH | 21.96 ETH |
| Підсумкова вартість портфеля | $313,446 | $76,398 | $77,622 | $74,664 |
| Загальна дохідність | +2,512% | +537% | +547% | +522% |
| Річна дохідність (CAGR) | +72.8% | +36.2% | +36.7% | +35.7% |
| Max Drawdown | -82.1% | -55.6% | -56.2% | -58.9% |
| Коефіцієнт Sharpe | 1.31 | 1.54 | 1.51 | 1.43 |
| Коефіцієнт Sortino | 1.72 | 2.18 | 2.14 | 2.01 |
| Найгірший місяць | -45.2% (Черв 2022) | -18.3% | -18.7% | -20.1% |
Спостереження, специфічні для ETH
Вища волатильність ETH посилила як потенціал зростання одноразової покупки (загальна дохідність 2,512% від входу за $130), так і збитки під час drawdown (-82.1% Max Drawdown). Ключові відмінності від BTC:
-
Зниження ризику DCA було більш вираженим. Розрив у Max Drawdown ETH між стратегіями становив 26.5 відсоткового пункту (82.1% проти 55.6%), порівняно з розривом BTC у 28.9 в.п. Однак абсолютний drawdown для одноразового ETH був болючішим — втрата 82% вартості портфеля.
-
Ведмежий ринок ETH 2022 був глибшим. ETH впав з ~$3,700 до ~$880, зниження на 76%. DCA-інвестори накопичили ETH за середньою ціною 2022 приблизно $1,820 — активно купуючи в зоні $900-$1,200, яку захопив щомісячний графік DCA.
-
Динаміка відновлення відрізнялася. ETH не відновився до свого ATH листопада 2021 (~$4,850) до кінця 2025, на відміну від BTC, який перевищив попередній ATH. Це означало, що одноразові інвестори, які увійшли наприкінці 2021, усе ще були в збитку, тоді як DCA-інвестори, які продовжували через ведмежий ринок, мали прибуткові позиції.
Результати SOL/USDT
Solana представляє найбільш екстремальний кейс. SOL був публічно запущений у квітні 2020 близько $1.50, досяг піку вище $260 у листопаді 2021, обвалився до $8 у грудні 2022 (зниження на -96.9% від піку), потім відновився приблизно до $190 до кінця 2025.
Результати за повний період (Квіт 2020 – Груд 2025)
| Метрика | Одноразова | DCA Щоден. | DCA Щотиж. | DCA Щоміс. |
|---|---|---|---|---|
| Загальний обсяг інвестицій | $12,000 | $12,000 | $12,000 | $12,000 |
| Накопичено SOL | 8,000 SOL | 1,214 SOL | 1,247 SOL | 1,178 SOL |
| Підсумкова вартість портфеля | $1,520,000 | $230,660 | $236,930 | $223,820 |
| Загальна дохідність | +12,567% | +1,822% | +1,874% | +1,765% |
| Річна дохідність (CAGR) | +138.2% | +67.1% | +68.4% | +66.2% |
| Max Drawdown | -96.9% | -72.1% | -73.4% | -76.8% |
| Коефіцієнт Sharpe | 0.98 | 1.41 | 1.38 | 1.29 |
| Коефіцієнт Sortino | 1.24 | 2.04 | 1.98 | 1.82 |
| Найгірший місяць | -57.8% (Лист 2022) | -22.4% | -23.1% | -25.7% |
Історія SOL: чому drawdown важливіший за дохідність
Дохідність одноразової покупки SOL у +12,567% виглядає екстраординарною на папері. Але подорож була майже непереживаною. Одноразовий інвестор спостерігав, як його портфель знизився на 96.9% — інвестиція $12,000 впала приблизно до $370 на дні. Майже жоден інвестор не втримає позицію через таке.
Drawdown -96.9% вимагає відновлення +3,123% для беззбитковості. Історично дуже мало активів — крипто чи інших — досягали цього. SOL досяг, але переважна більшість токенів, які впали на 95%+, ніколи не відновлюються. «Дохідність» одноразової покупки SOL передбачає залізну витримку через drawdown, який спровокував би капітуляцію практично в будь-якого реального інвестора. Менший drawdown DCA у -72.1% також екстремальний, але математично вимагає «лише» +258% відновлення.
Перевага стратегії DCA для SOL була пов'язана не стільки із загальною дохідністю, скільки з поведінковою переживаністю. DCA-інвестори, які підтримували свій графік через крах FTX у листопаді 2022, купували SOL за $8-$14 — накопичуючи величезні позиції на поколінних мінімумах. Лише щомісячний DCA в Q4 2022 придбав SOL у середньому за $11.30, який до грудня 2025 коштував $190 за токен — дохідність 16.8× на цих конкретних покупках.
Зведене порівняння активів
| Метрика | BTC Одноразова | BTC DCA Тиж. | ETH Одноразова | ETH DCA Тиж. | SOL Одноразова | SOL DCA Тиж. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Загальна дохідність | +1,211% | +443% | +2,512% | +547% | +12,567% | +1,874% |
| CAGR | +54.3% | +32.8% | +72.8% | +36.7% | +138.2% | +68.4% |
| Коефіцієнт Sharpe | 1.42 | 1.65 | 1.31 | 1.51 | 0.98 | 1.38 |
| Коефіцієнт Sortino | 1.89 | 2.27 | 1.72 | 2.14 | 1.24 | 1.98 |
| Max Drawdown | -77.2% | -49.1% | -82.1% | -56.2% | -96.9% | -73.4% |
| Час відновлення drawdown | ~24 міс. | ~14 міс. | Не відновлено | ~16 міс. | ~26 міс. | ~15 міс. |
Ключові висновки
1. Вища волатильність = сильніша користь DCA у зниженні ризику. Покращення коефіцієнта Sharpe від одноразової покупки до DCA становило: BTC +16%, ETH +15%, SOL +41%. Чим волатильніший актив, тим більше DCA покращує дохідність з поправкою на ризик.
2. DCA послідовно вдвічі знижував Max Drawdown. За всіма трьома активами DCA знизив Max Drawdown на 25-30 відсоткових пунктів. Це не випадковість — це математична властивість розподілу покупок за ціновим діапазоном, а не концентрації в одній точці.
3. Одноразова покупка завжди вигравала за абсолютною дохідністю. У періоді, що почався на мінімумах циклу (початок 2020), покупка всього на дні по суті оптимальна. Це ключовий аргумент на користь одноразової покупки — якщо ви входите за хорошою ціною, розміщуйте все.
Аналіз частоти DCA
Чи має значення, робите ви DCA щоденно, щотижнево чи щомісячно? Дані кажуть: ледве чи.
| Частота | BTC Підсумкова варт. | ETH Підсумкова варт. | SOL Підсумкова варт. | Середня варт. комісій |
|---|---|---|---|---|
| Щоденно | $64,619 | $76,398 | $230,660 | $2,190 (1,826 транзакцій) |
| Щотижнево | $65,120 | $77,622 | $236,930 | $312 (261 транзакція) |
| Щомісячно | $64,090 | $74,664 | $223,820 | $72 (60 транзакцій) |
| Розкид (Макс - Мін) | $1,030 (1.6%) | $2,958 (3.9%) | $13,110 (5.9%) | — |
Аналіз
Щотижневий DCA трохи перевершив як щоденний, так і щомісячний за всіма трьома активами. Відмінності були малі — менш ніж 4% для BTC і ETH, близько 6% для SOL. Маржинальна перевага щотижневого DCA, ймовірно, походить з балансу між двома факторами:
- Проти щоденного: Подібне усереднення ціни, але в 7× менше транзакцій означає кардинально нижчі кумулятивні комісії ($312 проти $2,190 для BTC за 5 років).
- Проти щомісячного: Більше точок даних для усереднення ціни. Щомісячний DCA має всього 60 точок покупки за 5 років — якщо кілька з них припадають на дні високих цін, середня ціна страждає.
Для практичних цілей щотижневий DCA — оптимальна частота для більшості інвесторів. Він уловлює достатню варіацію цін для ефективного усереднення, підтримує керовані комісії та простий в автоматизації. Різниця між щоденним і щотижневим перекривається економією на комісіях. Щомісячний DCA працює нормально, якщо простота — ваш пріоритет; розрив у результатах достатньо малий, щоб бути шумом.
Вплив комісій за частотою
При 0.1% за транзакцію на $12,000 загального розміщення:
| Частота | Кількість транзакцій | Усього сплачено комісій | Комісії як % від загальних інвестицій |
|---|---|---|---|
| Щоденно | 1,826 | ~$2,190 | 18.25% |
| Щотижнево | 261 | ~$312 | 2.60% |
| Щомісячно | 60 | ~$72 | 0.60% |
Комісійне навантаження щоденного DCA приголомшує — 18.25% усього капіталу йде на комісії. Це майже повністю усуває користь усереднення від щоденних покупок. На біржах з вищими комісіями (0.15-0.2%) щоденний DCA стає активно руйнівним.
Дохідність з поправкою на ризик: детальний розбір
Сира дохідність розповідає неповну історію. Стратегія, що приносить 100%, але піддає вас 90% drawdown по дорозі, поступається тій, що приносить 60% з 30% drawdown — принаймні для будь-якого інвестора, якому потрібно спати ночами.
Порівняння коефіцієнта Sharpe за періодами
Коефіцієнт Sharpe вимірює надлишкову дохідність на одиницю волатильності. Чим вище, тим краще. Ми використовуємо безризикову ставку 5.0% (приблизна дохідність казначейських облігацій США).
| Період | BTC Одноразова | BTC DCA | ETH Одноразова | ETH DCA | SOL Одноразова | SOL DCA |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 (Бичачий) | 2.34 | 1.87 | 2.61 | 2.02 | 3.12 | 2.45 |
| 2021 (Пік→Крах) | 0.82 | 0.91 | 0.74 | 0.88 | 0.68 | 0.82 |
| 2022 (Ведмежий) | -1.83 | -0.76 | -2.12 | -0.94 | -2.87 | -1.21 |
| 2023 (Відновлення) | 2.41 | 1.92 | 1.63 | 1.47 | 2.89 | 2.21 |
| 2024 (Бичачий) | 2.18 | 1.76 | 1.82 | 1.54 | 2.34 | 1.89 |
| 2025 (Консолідація) | 0.31 | 0.48 | 0.22 | 0.41 | 0.44 | 0.62 |
| DCA виграє? | 3 з 6 | 3 з 6 | 3 з 6 |
Закономірність: DCA виграє за дохідністю з поправкою на ризик під час ведмежих ринків (2022), пізньоциклічних переходів (2021) і періодів консолідації (2025). Одноразова покупка виграє під час сильних спрямованих рухів (2020, 2023, 2024).
Порівняння Max Drawdown
Max Drawdown, можливо, найважливіша метрика ризику для реальних інвесторів, бо вона вимірює найгіршу біль, яку ви реально переживаєте.
| Актив | Max DD Одноразова | Max DD DCA | Зниження DD | Час відновл. (Одноразова) | Час відновл. (DCA) |
|---|---|---|---|---|---|
| BTC | -77.2% | -49.1% | 28.1 в.п. | ~24 міс. (Лист 2021→Лист 2023) | ~14 міс. (Лист 2021→Січ 2023) |
| ETH | -82.1% | -56.2% | 25.9 в.п. | Не відновлено до груд 2025 | ~16 міс. |
| SOL | -96.9% | -73.4% | 23.5 в.п. | ~26 міс. (Лист 2021→Січ 2024) | ~15 міс. |
Відмінності в часі відновлення драматичні. BTC DCA відновився на 10 місяців швидше за одноразову покупку. Для ETH одноразовий інвестор, який купив за цінами січня 2022, був усе ще в збитку до грудня 2025 — тоді як DCA-інвестор відновився і був у прибутку. Час, проведений у drawdown, не просто болючий фінансово; він психологічно руйнівний і веде до капітуляції в найгірший момент.
Коли Buy and Hold виграє
Одноразове інвестування — краща стратегія за певних, ідентифікованих умов:
1. Сильні стійкі висхідні тренди
Коли актив входить у багатомісячне ралі з обмеженими відкатами, кожен долар, розміщений рано, захоплює максимальний потенціал зростання. Зростання BTC з березня 2020 ($5,000) до листопада 2021 ($69,000) — рух у 13× за 20 місяців — це хрестоматійний приклад. DCA в цей рух означав прогресивну покупку за вищими цінами.
2. Ідентифіковані дна циклу
Якщо ви можете ідентифікувати дно ринку з розумною впевненістю (наприклад, BTC за $15,500 у листопаді 2022 був у межах 5% від дна циклу), одноразове розміщення захоплює все відновлення. Проблема: ідентифікація дна в реальному часі загальновідомо складна. Зі 100+ заяв «це дно» в крипто-Twitter упродовж 2022 року вірними виявилися лише 2-3.
3. Періоди накопичення з низькою волатильністю
Коли актив був у діапазоні місяцями (низький ATR, вузькі смуги Боллінджера), DCA дає мало користі, бо ціни покупки майже ідентичні. У цих умовах розміщення повної суми та очікування пробою більш капітал-ефективне.
4. У вас є перевага в таймінгу
Професійні кількісні фонди зі складними моделями таймінгу (моментум, ончейн-аналіз, дані потоків) іноді можуть розміщувати одноразову суму ефективніше за наївний DCA. Для роздрібних інвесторів без цих інструментів DCA залишається підходом з вищою ймовірністю успіху.
Коли DCA виграє
1. Вхід у невизначені ринки
Якщо ви не можете визначити, чи перебуває ринок на вершині, дні або посередині — що є станом за замовчуванням для більшості інвесторів більшу частину часу — DCA повністю усуває ризик таймінгу.
2. Ведмежий ринок або раннє відновлення
Дані 2022 року демонструють це переконливо. DCA в спадний ринок механічно концентрує покупки за нижчими цінами. Середня собівартість для DCA-інвесторів у 2022 була на 30-50% нижче цін січня 2022 за всіма трьома активами.
3. Високоволатильні активи
Дані SOL показують найсильніший аргумент: вища волатильність означає ширший діапазон цін покупки DCA, що означає більше можливостей купити з глибокими знижками. Варіація цін покупки і є перевага DCA.
4. Поступове розміщення нового капіталу
Для інвесторів, які додають гроші з доходу (зарплата, виручка бізнесу), DCA — природна стратегія. У вас немає $12,000, що лежать готівкою — у вас є $500/місяць, що надходять. DCA не вибір; це реальність вашого грошового потоку.
Практична система прийняття рішень
Використовуйте цю систему, щоб обрати між DCA та одноразовою покупкою для вашої наступної інвестиції:
| Умова | Рекомендована стратегія | Обґрунтування |
|---|---|---|
| Одноразова сума і ринок на дні циклу | Buy and Hold | Максимальна експозиція до відновлення |
| Одноразова сума і ринок на історичному максимумі | DCA на 3-6 місяців | Знижує ризик покупки на вершині |
| Одноразова сума і невизначений напрямок | DCA на 6-12 тижнів | Усуває тривогу за таймінгом; солідна дохідність з поправкою на ризик |
| Інвестування з щомісячного доходу | DCA (щотижнево або щомісячно) | Узгоджується з грошовим потоком; відмінні довгострокові результати |
| Актив впав на 50%+ від максимумів | Агресивний DCA або часткова одноразова | Історичні дані підтримують прискорене накопичення |
| 14-денний ATR стискається (низька волатильність) | Схиляйтеся до одноразової | DCA дає мало користі на пласких ринках |
| Інвестування у високоволатильні активи (рівня SOL) | DCA настійно бажаний | Вища волатильність = більша перевага DCA |
Жодна стратегія не захистить вас від інвестицій у фундаментально зламані активи. DCA в спадний проект (LUNA, FTT) не «усереднює до прибутку» — він усереднює до нуля. Обидві стратегії передбачають, що ви провели фундаментальний аналіз і інвестуєте в активи з сильними довгостроковими перспективами. BTC, ETH і SOL кваліфікувалися в цей період; сотні інших токенів — ні.
Автоматизація DCA за допомогою торгових ботів
Один із найсильніших аргументів на користь DCA — те, що він повністю автоматизований. DCA торговий бот виконує покупки за розкладом незалежно від ринкових умов, усуваючи емоційне втручання, яке змушує більшість інвесторів відхилятися від свого плану.
Платформи на кшталт Freya Finance дозволяють налаштувати:
- Усереднення за відхиленням ціни: Базовий ордер відкриває позицію, потім опціональні safety/усереднювальні ордери виконуються автоматично в міру руху ціни проти вас — «Grid of Orders» — знижуючи вашу середню ціну входу
- Take-profit на відновленні: Бот закриває угоду з прибутком, щойно ціна відновлюється до вашої цілі, після чого може почати новий цикл
- Вхід за сигналом/індикатором: Опціонально прив'язуйте нові угоди до умов індикатора (наприклад, RSI або ковзні середні) замість негайного відкриття
- Backtest: Тестувати ваші параметри DCA на історичних даних перед розміщенням реального капіталу
Подробиці про налаштування DCA-ботів з просунутими функціями на кшталт safety orders і trailing take profit дивіться в нашому Посібнику зі стратегії DCA-ботів. Щоб дізнатися, як зробити backtest будь-якої стратегії перед виходом у реал, читайте наш Посібник із Backtest.
Часті запитання
DCA завжди кращий за одноразову покупку?
Ні. За цей 6-річний період одноразова покупка дала вищу абсолютну дохідність за всіма трьома активами. DCA перевершив за метриками з поправкою на ризик (коефіцієнт Sharpe, коефіцієнт Sortino, Max Drawdown). «Краща» стратегія залежить від вашої толерантності до ризику, часового горизонту та ринкових умов на вході. Якщо ви можете витримати drawdown -77% без панічних продажів, одноразова покупка історично давала вище кінцеве багатство. Більшість інвесторів не можуть, що робить DCA більш практичним вибором.
Наскільки важлива частота DCA?
Дуже незначно. Різниця між щоденним, щотижневим і щомісячним DCA становила менш ніж 4% за 5 років для BTC і ETH. Щотижневий — золота середина: достатньо гранулярності для ефективного усереднення, достатньо низька частота транзакцій, щоб утримувати комісії керованими. Не переускладнюйте; будь-який послідовний графік перевершує нерегулярне, емоційно кероване інвестування.
Що щодо DCA при продажу — усереднення ваших продажів?
DCA застосовний і до виходів. Замість продажу всієї позиції за однією ціною продавайте фіксовані частки через регулярні інтервали. Це особливо ефективно поблизу вершин циклу, коли ви підозрюєте, що ціни перетягнуті, але не хочете втратити подальше зростання. Упродовж листопада 2021 інвестори, які продавали 10% свого BTC щотижня протягом 6 тижнів, захопили середню ціну виходу близько $58,000 — краще, ніж січнева ціна 2022 у $46,300, що настала після.
Чи працює DCA для активів, окрім крипто?
Безумовно. DCA — добре вивчена стратегія в традиційних фінансах (акції, ETF, сировинні товари). Академічне дослідження Vanguard (2012) показало, що одноразова покупка перевершувала DCA приблизно в 68% ковзних 12-місячних періодів для портфеля 60/40 акції/облігації. Однак маржа переваги була скромною (2.3% у середньому), і DCA забезпечував значно кращий результат у найгірших сценаріях. У крипто вища волатильність посилює як перевагу DCA на ведмежих ринках, так і перевагу одноразової покупки на бичачих.
Яка мінімальна сума для ефективного DCA?
Практичний мінімум залежить від структури комісій вашої біржі. При комісії 0.1% щотижнева покупка DCA на $50 коштує $0.05 у комісіях — нехтовно мало. Але деякі біржі мають мінімальні розміри ордерів ($10-$25) і фіксовані комісії ($0.50-$1.00), які роблять дуже малі покупки DCA дорогими. Орієнтуйтеся мінімум на $25-$50 за покупку DCA на великих біржах і $100+ за покупку, якщо ваша платформа стягує фіксовані комісії. З Freya Finance немає покомісійного збору за угоду понад торгову комісію біржі — натомість Freya стягує 20% комісію за результат лише з прибуткових угод, з лімітом 40 USDT на місяць на всіх тарифах, що списується з балансу вашої платформи.
Дисклеймер: Ця стаття має виключно освітній характер і не є фінансовою порадою. Минулі результати не гарантують майбутніх. Торгівля криптовалютами пов'язана зі значним ризиком, і ви ніколи не повинні інвестувати більше, ніж можете дозволити собі втратити. Представлені дані використовують реалістичні історичні цінові патерни, але включають змодельовані розрахунки — завжди перевіряйте власним аналізом перед прийняттям інвестиційних рішень.
