Risicobeheer voor geautomatiseerd trading: Position Sizing, Stop Loss & Portfolio-bescherming
Winstgevende bot-strategieën zijn er volop. Winstgevende bot-strategieën die lang genoeg overleven om die winsten te laten samengestelde groei opbouwen, zijn zeldzaam. Het verschil is risicobeheer — de onspectaculaire wiskunde die bepaalt of een reeks verliezen je account vernietigt of er slechts een deuk in slaat.
De meeste bot-operators zijn geobsedeerd door instapsignalen en Take Profit-percentages, terwijl ze Position Sizing, drawdown-limieten en correlatierisico negeren. Dit is alsof je een raceauto bouwt en de remmen vergeet. Deze gids behandelt de kwantitatieve frameworks die professionele traders gebruiken om kapitaal te beschermen, onvermijdelijke verliesseries te overleven en bots draaiende te houden door marktregimes die onbeschermde accounts zouden wegvagen.
Key Takeaways
- De 1-2%-regel: riskeer nooit meer dan 1-2% van het totale kapitaal op een enkele deal. Op een $5.000-account is dat $50-$100 maximaal verlies per deal.
- Kelly Criterion berekent de optimale Position Size op basis van win rate en Risk/Reward-verhouding. Halve Kelly (50% van het formuleresultaat) is veiliger voor volatiele cryptomarkten.
- Stop Loss-strategieën variëren: vast percentage (eenvoudig), ATR-gebaseerd (past zich aan volatiliteit aan), trailing (vergrendelt winst) en break-even (elimineert risico na initiële winst).
- Correlatierisico is de verborgen killer: 5 bots op BTC, ETH, SOL, AVAX en LINK ≈ 3 onafhankelijke weddenschappen, niet 5. Een marktbrede daling treft ze allemaal tegelijk.
- Risk of ruin bij 2% per deal: zelfs 10 opeenvolgende verliezen leveren slechts 18,3% drawdown op — pijnlijk maar overleefbaar. Bij 10% per deal: 10 verliezen = 65,1% drawdown — accountvernietigend.
- Portfolio heat (totaal openstaand risico over alle bots) mag op geen enkel moment 6% van de accountwaarde overschrijden.
De dollarbedragen en percentages in deze gids zijn rekenvoorbeelden, geen aanbevelingen. Cryptohandel kan tot verlies leiden — geef elke bot alleen middelen die u zich kunt veroorloven te verliezen, en lees de volledige Risicoverklaring voordat u live gaat.
Position Sizing-methoden
Position Sizing beantwoordt de belangrijkste vraag in trading: hoeveel van je kapitaal je op elke deal riskeert. Doe je dit verkeerd, dan zal zelfs een winnende strategie je account uiteindelijk opblazen door pure variantie.
Methode 1: Vast bedrag per deal
De simpelste aanpak — wijs een vast dollarbedrag toe aan elke bot-deal, ongeacht de accountgrootte.
Voorbeeld: Wijs $100 per deal toe, ongeacht of je account $1.000 of $10.000 is.
Voordelen: Eenvoudig, makkelijk te volgen, consistente uitvoering. Nadelen: Schaalt niet mee. $100 is 10% risico op een $1.000-account (te veel) maar slechts 1% op een $10.000-account (conservatief). Naarmate je account groeit, neem je te weinig risico. Naarmate het krimpt, neem je te veel risico.
Wanneer te gebruiken: Alleen tijdens initiële tests met kleine bedragen. Stap over op percentage-gebaseerde sizing zodra je strategie zich winstgevend bewijst.
Methode 2: Percentage-gebaseerd (De 1-2%-regel)
Riskeer een vast percentage van je huidige accountsaldo op elke deal. Dit schaalt natuurlijk mee — je riskeert meer wanneer je wint (groter account) en minder wanneer je verliest (kleiner account).
De regel: Riskeer nooit meer dan 1-2% van het totale kapitaal op een enkele deal.
Berekening:
Maximaal verlies per deal = Accountsaldo × Risicopercentage
$5.000-account × 2% risico = $100 maximaal verlies per deal
$5.000-account × 1% risico = $50 maximaal verlies per deal
Toepassing op DCA-bots:
Je "risico per deal" is het maximumbedrag dat je zou verliezen als de deal je Stop Loss raakt (of je worst-case scenario als je zonder Stop Loss draait):
Position Size = Maximaal verlies ÷ Stop Loss-afstand (%)
Als max verlies = $100 en Stop Loss = 10%:
Position Size = $100 ÷ 0,10 = $1.000 totale dealgrootte
Dit betekent dat het maximale kapitaal per deal van je DCA-bot (base Order + alle safety Orders) niet hoger mag zijn dan $1.000.
De 1-2%-regel betekent niet dat je slechts 1-2% van je kapitaal investeert. Het betekent dat je maximale verlies op een enkele deal 1-2% is. Als je Stop Loss op 10% staat, kun je tot 10-20% van je kapitaal in die deal investeren — want een 10%-verlies op 20% van het kapitaal = 2% accountverlies.
Methode 3: Kelly Criterion
Het Kelly Criterion is een formule uit de informatietheorie die het wiskundig optimale percentage van het te riskeren kapitaal berekent op basis van je edge — hoe vaak je wint en hoeveel je wint ten opzichte van verliezen.
Formule:
Kelly % = W - [(1 - W) / R]
Waarbij:
W = Win rate (als decimaal, bv. 0,70 voor 70%)
R = Win/Loss-verhouding (gemiddelde winst ÷ gemiddeld verlies)
Voorbeeld: Je DCA-bot heeft een win rate van 75% met gemiddelde winsten van $45 en gemiddelde verliezen van $80:
W = 0,75
R = $45 / $80 = 0,5625
Kelly % = 0,75 - [(1 - 0,75) / 0,5625]
Kelly % = 0,75 - [0,25 / 0,5625]
Kelly % = 0,75 - 0,4444
Kelly % = 0,3056 → 30,56% van het kapitaal per deal
Het probleem: Volledige Kelly is extreem agressief. Een enkele verliesreeks kan verwoestende drawdowns produceren. In de praktijk gebruiken professionele traders Halve Kelly (50% van het resultaat) of Kwart-Kelly (25%).
Volledige Kelly: 30,56% → Te agressief voor crypto
Halve Kelly: 15,28% → Gematigd — geschikt voor bewezen strategieën
Kwart-Kelly: 7,64% → Conservatief — aanbevolen startpunt
Kelly Criterion vereist nauwkeurige schattingen van win rate en Win/Loss-verhouding. Als je Backtest 80% win rate toont maar live trading 65% levert, is je Kelly-berekening gevaarlijk fout. Gebruik altijd conservatieve schattingen en minimaal halve Kelly in live trading. Voor Backtesting-methodologie, zie onze Backtesting-gids.
| Methode | Formule | Voordelen | Nadelen | Beste voor |
|---|---|---|---|---|
| Vast bedrag | $X per deal (constant) | Eenvoudig, voorspelbaar | Schaalt niet mee met accountgroei/-daling | Alleen testfase |
| Percentage (1-2%) | Account × 1-2% | Schaalt natuurlijk mee, beperkt max verlies | Vereist Stop Loss voor correcte berekening | Alle bot-traders — aanbevolen standaard |
| Kelly Criterion | W - [(1-W)/R] | Wiskundig optimale groei | Vereist nauwkeurige statistieken, zeer agressief bij volledige Kelly | Ervaren traders met 100+ trade-historie |
| Halve Kelly | Kelly ÷ 2 | Balans tussen groei en veiligheid | Vereist nog steeds nauwkeurige statistieken | Bewezen strategieën met stabiele statistieken |
Stop Loss-strategieën
Een Stop Loss is de maximale pijn die je bereid bent te accepteren op een enkele deal. Zonder Stop Loss zal een DCA-bot die in een 60%-daling koopt al zijn kapitaal opslokken en je achterlaten met een enorm ongerealiseerd verlies. Er zijn vier hoofdbenaderingen.
Vast percentage als Stop Loss
Stel een vast percentage onder je instap (of VWAP bij DCA-bots) in waarbij de bot de deal met verlies sluit.
Gebruikelijke niveaus:
- Conservatief: 5-10% (sluit snel, behoudt kapitaal, maar triggert vaak)
- Gematigd: 10-20% (geeft ruimte voor DCA-middeling)
- Wijd: 20-40% (voor DCA-bots met veel safety Orders — sluit alleen bij grote instortingen)
Berekeningsvoorbeeld op $5.000-account met 2%-risicoregel:
Max verlies per deal = $5.000 × 2% = $100
Als Stop Loss = 15%:
Maximale Position Size = $100 ÷ 0,15 = $666,67
Als Stop Loss = 25%:
Maximale Position Size = $100 ÷ 0,25 = $400
Wijdere Stop Losses vereisen kleinere Position Sizes om hetzelfde dollarrisico te behouden.
ATR-gebaseerde Stop Loss (2× ATR)
In plaats van een willekeurig percentage stel je de Stop Loss in op 2× de Average True Range — dit past zich aan de werkelijke Volatility van het asset aan.
Formule:
Stop Loss-prijs = Instapprijs - (2 × ATR_14)
Stop Loss % = (2 × ATR_14) ÷ Instapprijs × 100
Voorbeeld met BTC op $100.000:
Als 14-daagse ATR = $3.200:
Stop Loss-prijs = $100.000 - (2 × $3.200) = $93.600
Stop Loss % = ($6.400 ÷ $100.000) × 100 = 6,4%
Als 14-daagse ATR = $5.500 (periode van hoge Volatility):
Stop Loss-prijs = $100.000 - (2 × $5.500) = $89.000
Stop Loss % = ($11.000 ÷ $100.000) × 100 = 11,0%
De stop verwijdt zich automatisch tijdens volatiele periodes (voorkomt voortijdige exits) en versmalt in rustige periodes (beschermt kapitaal).
Trailing Stop Loss
Een trailing stop volgt de prijs omhoog en vergrendelt winst terwijl de Position in jouw voordeel beweegt. Hij beweegt alleen omhoog — nooit omlaag.
Hoe het werkt:
- Initiële stop: ingesteld op -5% vanaf instap
- Prijs stijgt 8%: stop beweegt naar +3% (8% - 5%)
- Prijs stijgt 12%: stop beweegt naar +7% (12% - 5%)
- Prijs draait, daalt 5% vanaf piek: stop triggert op +7%, vergrendelt de winst
Het best voor: Trendmarkten waarin je uitgebreide bewegingen wilt vangen zonder handmatige monitoring. Minder effectief in volatiele zijwaartse markten waar tijdelijke terugvallen de stop voortijdig triggeren.
Break-Even Stop Loss
Nadat een Position een gespecificeerde winstdrempel heeft bereikt, beweegt de Stop Loss automatisch naar de instapprijs (break-even). Dit garandeert dat je geen geld op de deal verliest.
Configuratie:
Activering: Wanneer Position +2% boven VWAP
Actie: Verplaats Stop Loss naar VWAP (instapprijs)
Resultaat: Slechtste geval = break-even, beste geval = volledige Take Profit of trailing winst
De krachtigste configuratie combineert break-even met trailing: zodra de Position +2% bereikt, beweegt de stop naar break-even. Dan activeert een trailing stop die de stop hoger schuift terwijl de prijs stijgt. Dit creëert een eenrichtings-vangnet dat je exitprijs alleen kan verbeteren, nooit verslechteren.
Maximum Drawdown-limieten
Drawdown-limieten zijn noodonderbrekers voor je bots. Ze definiëren het maximale cumulatieve verlies dat je tolereert voordat je trading pauzeert om opnieuw te beoordelen.
Aanbevolen Drawdown-limieten
| Tijdsbestek | Maximum Drawdown | Actie bij bereiken |
|---|---|---|
| Dagelijks | 10% van het account | Pauzeer alle bots 24 uur. Beoordeel wat er gebeurd is. |
| Wekelijks | 20% van het account | Pauzeer alle bots. Verminder Position Sizes met 50% bij hervatting. |
| Maandelijks | 30% van het account | Volledige stop. Herwaardeer alle strategieën. Hervat alleen met bewezen, gebackteste configuraties. |
Waarom deze cijfers?
Een 10%-dagelijkse drawdown betekent dat er iets uitzonderlijks is gebeurd — ofwel een black swan-gebeurtenis, een verkeerd geconfigureerde bot, of een marktregimewisseling waar je strategie niet voor ontworpen was. Doorgaan met trading na een 10%-dag maakt de zaken meestal erger.
Een maandelijkse drawdown van 30% is de wiskundige grens tussen "herstelbaar" en "gevaarlijk". Herstel van 30% vereist een winst van 42,9%. Herstel van 50% vereist een winst van 100%. Hoe dieper je gaat, hoe exponentieel moeilijker herstel wordt.
| Drawdown | Vereist herstel | Tijd tot herstel (bij 5%/maand) |
|---|---|---|
| 10% | 11,1% | ~2,2 maanden |
| 20% | 25,0% | ~5 maanden |
| 30% | 42,9% | ~8,6 maanden |
| 40% | 66,7% | ~13,3 maanden |
| 50% | 100,0% | ~20 maanden |
Drawdown-limieten moeten automatisch worden gehandhaafd, niet handmatig. Als je vertrouwt op zelfdiscipline om bots te pauzeren na een 10%-dagverlies, zul je doorgaan rationaliseren ("het komt wel terug") — precies wanneer je zou moeten stoppen. Configureer de auto-pauzefuncties van je platform of stel alerts in die triggeren voordat je de limiet bereikt.
Correlatierisico: De verborgen killer
Dit is het meest onderschatte risico in geautomatiseerd trading. Vijf bots draaien klinkt als diversificatie — vijf onafhankelijke strategieën, vijf kansen op winst. Maar als alle vijf crypto-assets traden die samen bewegen, heb je één grote weddenschap in vijf vermommingen.
Correlatie begrijpen
Correlatie meet hoe nauw twee assets samen bewegen, op een schaal van -1 tot +1:
| Correlatie | Betekenis | Voorbeeld |
|---|---|---|
| +1,0 | Bewegen in perfect gelijke tred | BTC en BTC-Futures |
| +0,7 tot +0,9 | Sterk gecorreleerd | BTC en ETH (typisch 0,75-0,85) |
| +0,4 tot +0,6 | Matig gecorreleerd | BTC en SOL (typisch 0,55-0,70) |
| 0 | Geen relatie | BTC en goud (varieert) |
| -0,5 tot -1,0 | Invers gecorreleerd | BTC en USD-index (soms) |
Het probleem: 5 bots ≠ 5 onafhankelijke weddenschappen
Scenario: Je draait 5 DCA-bots met elk $1.000 op:
- BTC/USDT
- ETH/USDT
- SOL/USDT
- AVAX/USDT
- LINK/USDT
Je denkt dat je 5 onafhankelijke posities hebt. In werkelijkheid:
- BTC-ETH-correlatie: ~0,80
- BTC-SOL-correlatie: ~0,65
- BTC-AVAX-correlatie: ~0,60
- BTC-LINK-correlatie: ~0,55
Tijdens een marktbrede crash (zoals een regelgevingsaankondiging of een exchange-storing) dalen ALLE vijf tegelijk. Je "gediversifieerde" $5.000-portfolio gedraagt zich als een enkele $5.000-BTC-Position omdat correlaties tijdens crashes naar 0,90+ pieken.
Effectieve onafhankelijke posities: ~3 (niet 5)
Hoe correlatierisico beheren
- Accepteer het: In crypto zijn de meeste assets positief gecorreleerd met BTC. Echte diversificatie binnen crypto is beperkt.
- Sizing dienovereenkomstig aanpassen: Als je 5 bots effectief 3 onafhankelijke weddenschappen zijn, moet je totale Position worden gedimensioneerd voor 3 weddenschappen, niet 5. Verminder elk met ~40%.
- Correlatiepieken monitoren: Tijdens periodes van hoge angst (BTC daalt op een dag >5%) stijgen correlaties. Overweeg bots met lagere overtuiging te pauzeren tijdens marktstress.
- Voeg echt ongecorreleerde blootstelling toe: Stablecoin-farming, optiestrategieën of niet-crypto-assets voor echte diversificatie.
Kapitaalallocatie: De Core-Satellite-aanpak
Professionele portfoliomanagers verdelen kapitaal in risicocategorieën. Pas hetzelfde principe toe op bot-trading.
Het 60/30/10-framework
Kern (60% van het kapitaal): Hoofdparen — BTC/USDT, ETH/USDT
→ Conservatieve bot-instellingen
→ Deze paren herstellen historisch van drawdowns
→ Lagere rendementen maar hoogste overlevingskans
Satelliet (30% van het kapitaal): Mid-cap-paren — SOL/USDT, AVAX/USDT, MATIC/USDT
→ Gematigde bot-instellingen
→ Hogere Volatility = meer trading-kansen
→ Accepteer hoger individueel drawdown-risico
Speculatief (10% van het kapitaal): Small/micro-cap — DOGE, PEPE of nieuwe-listing bots
→ Agressieve instellingen
→ Kapitaal dat je je kunt veroorloven volledig te verliezen
→ Potentieel voor buitenproportionele rendementen (of totaalverlies)
Voorbeeld met $5.000 totaal kapitaal:
| Categorie | Allocatie | Paren | Bots | Risico per deal |
|---|---|---|---|---|
| Kern (60%) | $3.000 | BTC, ETH | 2 bots, elk $1.500 | 1% ($15/deal) |
| Satelliet (30%) | $1.500 | SOL, AVAX | 2 bots, elk $750 | 2% ($15/deal) |
| Speculatief (10%) | $500 | DOGE | 1 bot, $500 | 3% ($15/deal) |
Let op: hoewel het risicopercentage hoger is voor speculatieve bots, blijft het werkelijke dollarrisico per deal ($15) constant over alle categorieën. Dit is opzettelijk — het voorkomt dat speculatieve weddenschappen je totale account onevenredig beïnvloeden.
De Core-Satellite-aanpak dwingt discipline af. Wanneer een speculatieve bot ontploft (dat zal hij uiteindelijk), verlies je hoogstens 10% van het totale kapitaal — vervelend, maar niet verwoestend. Je kern-60% blijft samengestelde groei genereren door de tegenslag heen, en herstel is rechttoe rechtaan.
Risk/Reward-verhouding
De Risk/Reward-verhouding vergelijkt je potentiële verlies met je potentiële winst op elke deal.
Minimumstandaarden
| Risk:Reward | Betekenis | Break-even win rate |
|---|---|---|
| 1:1 | $1 riskeren om $1 te verdienen | 50% (muntworp) |
| 1:2 | $1 riskeren om $2 te verdienen | 33,3% |
| 1:3 | $1 riskeren om $3 te verdienen | 25% |
| 1:4 | $1 riskeren om $4 te verdienen | 20% |
Waarom 1:2 als minimum belangrijk is:
Bij 1:2 Risk/Reward hoef je slechts 33,3% van je trades te winnen om break-even te draaien. De meeste DCA-bots behalen win rates van 70-85%. Dit betekent dat je zelfs bij significante verslechtering van de strategieprestaties nog steeds winstgevend bent.
Bij 1:1 heb je een 50% win rate nodig om break-even te draaien — een strategie met 70% win rate heeft slechts een buffer van 20% voordat hij onrendabel wordt. Bij 1:2 is die buffer 37% — veel veerkrachtiger.
Win rate × Risk:Reward break-even tabel
| Win rate | 1:1 R:R | 1:2 R:R | 1:3 R:R |
|---|---|---|---|
| 40% | -20% | +20% | +60% |
| 50% | 0% (break-even) | +50% | +100% |
| 60% | +20% | +80% | +140% |
| 70% | +40% | +110% | +180% |
| 80% | +60% | +140% | +220% |
Waarden tonen verwacht rendement per 100 deals, uitgedrukt als % van het risicobedrag.
Een win rate van 70% met 1:2 Risk:Reward betekent voor elke 100 deals met elk $100 risico: 70 winsten × $200 = $14.000 winsten, 30 verliezen × $100 = $3.000 verliezen. Netto: +$11.000 (110% rendement op het risico).
Echt voorbeeld: $5.000-portfolio met 3 bots
Laten we een compleet risicobeheerframework bouwen voor een echt portfolio.
Setup
| Parameter | Waarde |
|---|---|
| Totaal kapitaal | $5.000 |
| Aantal bots | 3 |
| Max risico per deal | 2% = $100 |
| Max dagelijkse drawdown | 10% = $500 |
| Max Portfolio heat | 6% = $300 |
Bot-configuratie
| Bot | Paar | Kapitaal | Stop Loss | Max verlies/deal | Max Position Size |
|---|---|---|---|---|---|
| Bot 1 | BTC/USDT | $2.000 | 15% | $100 | $666 |
| Bot 2 | ETH/USDT | $1.500 | 12% | $100 | $833 |
| Bot 3 | SOL/USDT | $1.500 | 20% | $100 | $500 |
Worst-case analyse
Scenario: Alle 3 bots raken tegelijk de Stop Loss
Bot 1 verlies: $100 (2% van het account)
Bot 2 verlies: $100 (2% van het account)
Bot 3 verlies: $100 (2% van het account)
Totaal verlies: $300 (6% van het account)
Account daarna: $5.000 - $300 = $4.700
Een 6%-drawdown door gelijktijdige Stop Losses over alle bots. Pijnlijk, maar verre van catastrofaal. Je dagelijkse drawdown-limiet (10%) is niet eens overschreden — je kunt blijven traden met aangepaste sizes.
Herstelwiskunde
Bij 2% risico per deal en 70% win rate met 1:2 Risk/Reward:
Verwachte waarde per deal = (0,70 × $200) - (0,30 × $100) = $140 - $30 = $110
Gemiddelde winst per deal: $110 × risicofractie = varieert, maar ongeveer $20-$40 netto per voltooide deal-cyclus
Herstel van $300 verlies ≈ 8-15 voltooide deals ≈ 3-7 dagen actieve trading
Het kerninzicht: omdat Position Sizing verliezen tot 2% beperkt, is zelfs het worst-case scenario (alle bots falen tegelijk) binnen een week of twee herstelbaar.
Risk-of-ruin berekening
Risk of ruin meet de kans dat een reeks opeenvolgende verliezen je account vernietigt voorbij herstel.
De wiskunde op verschillende risiconiveaus
Opeenvolgende verliezen en hun cumulatieve impact (samengesteld):
| Opeenvolgende verliezen | Bij 2% risico/deal | Bij 5% risico/deal | Bij 10% risico/deal |
|---|---|---|---|
| 3 verliezen | -5,88% | -14,26% | -27,10% |
| 5 verliezen | -9,61% | -22,62% | -40,95% |
| 7 verliezen | -13,18% | -30,17% | -52,17% |
| 10 verliezen | -18,29% | -40,13% | -65,13% |
| 15 verliezen | -26,14% | -53,67% | -79,41% |
| 20 verliezen | -33,24% | -64,15% | -87,84% |
Bij 2% risico: 10 opeenvolgende verliezen (extreem onwaarschijnlijk bij 70% win rate) produceert slechts een 18,3%-drawdown. Dit is overleefbaar. Je account daalt van $5.000 naar $4.085 — je verlaagt Position Sizes licht en gaat door.
Bij 10% risico: 10 opeenvolgende verliezen produceert een 65,1%-drawdown. Je account daalt van $5.000 naar $1.744. Je hebt nu een winst van 187% nodig om te herstellen. De strategie is effectief dood.
Kans op opeenvolgende verliezen
Bij 70% win rate, de kans op opeenvolgende verliezen:
| Opeenvolgende verliezen | Kans |
|---|---|
| 3 op rij | 2,70% |
| 5 op rij | 0,243% |
| 7 op rij | 0,022% |
| 10 op rij | 0,00059% |
Een bot met 70% win rate heeft een 2,7%-kans op 3 opeenvolgende verliezen (gebeurt ongeveer eens per 37 deals) en een 0,024%-kans op 7 opeenvolgende verliezen (ongeveer eens per 4.100 deals). Bij 2% risico kost zelfs de zeldzame 7-verliesreeks slechts 13,2% — beheersbaar.
Daarom is de 2%-regel universeel onder professionele traders. Het gaat niet om het maximaliseren van rendementen op elke deal — het gaat om wiskundige overleving. Bij 2% risico kunnen zelfs extreem onwaarschijnlijke verliessequenties je account niet vernietigen. Bij 10% risico beëindigt een matig onwaarschijnlijke sequentie je trading-carrière.
Portfolio heat: Totaal openstaand risico
Portfolio heat meet je totale blootgestelde risico over alle actieve bot-posities op elk gegeven moment.
De 6%-regel
Het totale openstaande risico over alle bots mag nooit 6% van de accountwaarde overschrijden.
Berekening:
Portfolio heat = Som van (Position Size × Stop Loss %) voor elke actieve deal
Bot 1: $600 Position × 15% SL = $90 risico
Bot 2: $700 Position × 12% SL = $84 risico
Bot 3: $450 Position × 20% SL = $90 risico
Totaal Portfolio heat = $90 + $84 + $90 = $264
Portfolio heat % = $264 / $5.000 = 5,28% ✓ Onder 6%-limiet
Als Bot 1 extra safety Orders vult en zijn Position verhoogt naar $1.200:
Bot 1: $1.200 Position × 15% SL = $180 risico
Bot 2: $700 Position × 12% SL = $84 risico
Bot 3: $450 Position × 20% SL = $90 risico
Totaal Portfolio heat = $180 + $84 + $90 = $354
Portfolio heat % = $354 / $5.000 = 7,08% ✗ OVERSCHRIJDT 6%-limiet
Actie: Verminder de Position van Bot 3 of pauzeer nieuwe instappen totdat de heat onder 6% daalt.
Waarom 6%?
Bij 6% Portfolio heat kost het absolute worst case (alle posities raken tegelijk de Stop Loss) je 6% van je account. Gecombineerd met de wetenschap dat dit extreem onwaarschijnlijk is (vereist dat ALLE bots tegelijk falen), biedt 6% voldoende ruimte voor normale werking en voorkomt het catastrofale scenario's.
Portfolio heat is de risicometric die de meeste bot-operators volledig negeren. Ze berekenen het risico per deal correct, maar tellen nooit het totale risico over alle actieve deals bij elkaar op. Tijdens marktbrede drawdowns pieken correlaties en zijn ALLE bots geneigd tegelijk te verliezen — Portfolio heat wordt het werkelijke risico, niet het individuele deal-risico.
Risicobeheer-checklist
Voordat je een geautomatiseerde trading-strategie draait, verifieer elk item:
| # | Controle | Status |
|---|---|---|
| 1 | Risico per deal ≤ 2% van het account | Vereist |
| 2 | Stop Loss geconfigureerd op elke bot | Vereist |
| 3 | Totaal kapitaal per bot berekend (incl. alle safety Orders) | Vereist |
| 4 | Portfolio heat ≤ 6% van het account | Vereist |
| 5 | Dagelijkse drawdown-limiet ingesteld (10%) | Vereist |
| 6 | Wekelijkse drawdown-limiet ingesteld (20%) | Aanbevolen |
| 7 | Maandelijkse drawdown-limiet ingesteld (30%) | Aanbevolen |
| 8 | Correlatie tussen paren beoordeeld | Aanbevolen |
| 9 | Core-Satellite-allocatie gedefinieerd | Aanbevolen |
| 10 | Strategie gebacktest over bull-, bear- en zijwaartse markten | Vereist |
Voor uitgebreide beveiligingspraktijken bij het draaien van bots, zie onze Beveiliging best practices gids.
Veelgestelde vragen
Is 2% risico per deal te conservatief voor kleine accounts?
Nee. De 2%-regel is belangrijker voor kleine accounts, niet minder belangrijk. Een $500-account met 10% risico per deal ($50) kan worden weggevaagd door 7 opeenvolgende verliezen — iets dat met elke strategie uiteindelijk gebeurt. Bij 2% risico ($10 per deal) kosten diezelfde 7 verliezen slechts $67 (13,4%). Het account overleeft en kan herstellen. Agressieve Position Sizing op kleine accounts is de snelste weg naar nul.
Moet ik Stop Losses gebruiken met DCA-bots?
Voor altcoins — altijd. Een altcoin kan 90% dalen en nooit herstellen. Een Stop Loss op 25-40% beperkt catastrofale verliezen. Voor BTC- en ETH-DCA-bots draaien veel ervaren traders zonder Stop Loss omdat deze assets historisch altijd zijn hersteld. Dit zet echter kapitaal vast voor langere periodes tijdens diepe drawdowns. De beslissing hangt af van je tijdshorizon en kapitaalbeschikbaarheid. Voor meer over DCA-configuratie, zie onze DCA-bot-strategiegids.
Hoe bereken ik correlatie tussen mijn trading-paren?
De meeste geavanceerde trading-platforms tonen correlatiematrices. Als ruwe richtlijn: BTC/ETH ≈ 0,80, BTC/SOL ≈ 0,65, BTC/DOGE ≈ 0,50. Tijdens crashes convergeren alle correlaties richting 1,0. Behandel voor praktische doeleinden elke twee top-50 crypto-assets als minimaal 0,50 gecorreleerd — je vijf-bot-portfolio biedt de diversificatie van ongeveer drie onafhankelijke posities.
Wat is het maximum aantal bots dat ik gelijktijdig zou moeten draaien?
Dit hangt af van het kapitaal. De formule: Totaal kapitaal ÷ (Gemiddelde dealgrootte × Aantal safety Orders) = Maximum bots. Voor een $5.000-account met $500 gemiddelde maximale dealgrootte: $5.000 ÷ $500 = 10 bots maximum. Maar houd rekening met Portfolio heat (6%-limiet) en correlatie — praktisch gezien zijn 3-5 bots optimaal voor de meeste $5.000-accounts.
Hoe ga ik om met een bot die constant zijn Stop Loss raakt?
Drie opeenvolgende Stop Losses op dezelfde bot = pauzeren en beoordelen. De strategie kan verkeerd geconfigureerd zijn voor de huidige marktomstandigheden. Controleer: is de Stop Loss te krap voor de Volatility van het paar (gebruik ATR-gebaseerde stop)? Is het marktregime veranderd (gebruik Supertrend of ADX om te bevestigen)? Is de instaptiming verkeerd (controleer Indicator-signalen)? Verhoog nooit de Position Size om verliezen "terug te winnen" — dat is de leerboekweg naar de ondergang. Voor Indicator-optimalisatie, zie onze Technische Indicators-gids.
Is het Kelly Criterion praktisch voor crypto bot-trading?
Volledige Kelly is te agressief voor de extreme Volatility van crypto. Halve Kelly of kwart-Kelly is praktisch nadat je minimaal 100 voltooide deals hebt om betrouwbare win rate en Risk/Reward-statistieken te berekenen. Daarvoor houd je je aan de 1-2%-regel — het is een universeel vangnet dat werkt ongeacht de strategiespecificaties.
