Geavanceerde Safety Order-strategieën: wiskunde, kapitaalplanning en configuratie
Safety Orders vormen de ruggengraat van de winstgevendheid van een DCA bot. Ze bepalen wanneer je bot toevoegt aan een verliesgevende Position, hoeveel hij toevoegt en hoeveel kapitaal daarbij wordt verbruikt. Klopt de wiskunde niet, dan put je bot ofwel het kapitaal uit bij een ondiepe dip, ofwel blijft hij stil zitten tijdens precies de correctie waarvoor hij was ontworpen.
Deze gids behandelt Safety Orders als een wiskundig systeem. We leiden de formules af, berekenen exacte kapitaalvereisten, vergelijken agressieve en conservatieve configuraties op hetzelfde kapitaal van $1.000, en laten zien wanneer Martingale-positiegrootte werkt — en wanneer ze accounts kapotmaakt.
Key Takeaways
- Safety Order-groottes volgen geometrische progressies — de Volume Scale-multiplier bepaalt of kapitaal vooraan wordt geladen of verdeeld over diepe dips.
- Step Scale stuurt de afstand tussen Safety Orders: 1,05 creëert bijna uniforme tussenruimtes, 2,0 creëert exponentieel verbredende intervallen die zich richten op diepe correcties.
- Totale kapitaalvereiste = Base Order + SO₁ × (volumeScale^n - 1) / (volumeScale - 1) wanneer volumeScale > 1.
- Martingale (verdubbelen) werkt in mean-reverting zijwaartse markten en vernietigt accounts in trendmarkten.
- ATR-gebaseerde dynamische deviatie past de Step Scale aan de actuele volatiliteit aan, en voorkomt te krappe afstanden in volatiele markten en te ruime afstanden in rustige markten.
- Een configuratie met 4 ruim gespreide SOs op $1.000 vangt 85% van de winst van 12 krap gespreide SOs, met 40% minder kapitaal.
Voor de basisconcepten van DCA, lees eerst onze DCA Bot Strategy Guide. Voor het backtesten van deze configuraties, zie How to Backtest.
De dollarbedragen en percentages in deze gids zijn rekenvoorbeelden, geen aanbevelingen. Cryptohandel kan tot verlies leiden — geef elke bot alleen middelen die u zich kunt veroorloven te verliezen, en lees de volledige Risicoverklaring voordat u live gaat.
Safety Order-wiskunde: de geometrische progressie
Formule voor ordergrootte
Elke Safety Order-grootte volgt een geometrische progressie op basis van de Volume Scale-multiplier:
SO_n = SO₁ × volumeScale^(n-1)
Waarbij:
- SO_n = grootte van de n-de Safety Order
- SO₁ = grootte van de eerste Safety Order
- volumeScale = multiplier toegepast op elke volgende order
- n = nummer van de Safety Order (1, 2, 3...)
Voorbeeld: SO₁ = $100, volumeScale = 1,5
| Safety Order | Formule | Grootte |
|---|---|---|
| SO₁ | $100 × 1,5⁰ | $100,00 |
| SO₂ | $100 × 1,5¹ | $150,00 |
| SO₃ | $100 × 1,5² | $225,00 |
| SO₄ | $100 × 1,5³ | $337,50 |
| SO₅ | $100 × 1,5⁴ | $506,25 |
| SO₆ | $100 × 1,5⁵ | $759,38 |
Totaal SO-kapitaal: $2.078,13. Merk op dat SO₆ alleen al groter is dan SO₁ tot en met SO₃ samen. Dat is de kracht — en het gevaar — van geometrische schaling.
Formule voor totale kapitaalvereiste
Het totale kapitaal dat door alle Safety Orders wordt verbruikt, volgt de som van de geometrische reeks:
Totaal SO-kapitaal = SO₁ × (volumeScale^n - 1) / (volumeScale - 1) [wanneer volumeScale > 1]
Totaal SO-kapitaal = SO₁ × n [wanneer volumeScale = 1]
Totaal botkapitaal = Base Order + Totaal SO-kapitaal
Voorbeeld: Base Order $50, SO₁ = $100, volumeScale = 1,5, n = 6:
Totaal SO-kapitaal = $100 × (1,5⁶ - 1) / (1,5 - 1) = $100 × (11,39 - 1) / 0,5 = $100 × 20,78 = $2.078,13
Totaal botkapitaal = $50 + $2.078,13 = $2.128,13
Veel traders zetten bots op zonder de totale kapitaalvereiste te berekenen. Heeft je account $1.000 en heeft je bot $2.128 nodig om alle Safety Orders te vullen, dan zullen orders SO₅ en SO₆ niet worden uitgevoerd — precies wanneer je ze het meest nodig hebt (op het diepste punt van de dip). Bereken altijd het totale kapitaal voordat je deployt.
Step Scale in detail
Step Scale stuurt de prijsdeviatie-afstand tussen opeenvolgende Safety Orders. Het bepaalt hoe ver je koop-orders uit elkaar worden geplaatst terwijl de prijs daalt.
Hoe Step Scale werkt
De prijsdeviatie voor elke Safety Order:
Deviatie_n = BasisDeviatie × stepScale^(n-1)
Cumulatieve deviatie (totale prijsdaling om SO_n te triggeren vanaf de Entry):
CumulatieveDeviatie_n = BasisDeviatie × (stepScale^n - 1) / (stepScale - 1) [wanneer stepScale > 1]
Drie Step Scale-profielen
Laten we Step Scales van 1,05, 1,5 en 2,0 vergelijken met een basisdeviatie van 1,0%:
| SO# | StepScale 1,05 | StepScale 1,5 | StepScale 2,0 |
|---|---|---|---|
| SO₁ | -1,00% | -1,00% | -1,00% |
| SO₂ | -2,05% | -2,50% | -3,00% |
| SO₃ | -3,15% | -4,75% | -7,00% |
| SO₄ | -4,31% | -8,13% | -15,00% |
| SO₅ | -5,52% | -13,19% | -31,00% |
| SO₆ | -6,80% | -20,78% | -63,00% |
StepScale 1,05 (vrijwel uniform): Orders staan bijna gelijkmatig (~1% uit elkaar). Ontworpen voor ondiepe, schokkerige correcties. Alle 6 orders triggeren bij een daling van 6,8%. Risico: put de orders snel uit bij elke noemenswaardige correctie.
StepScale 1,5 (progressief): Orders verbreden zich geleidelijk. Goede balans — vangt zowel ondiepe dips (SO₁–SO₂) als matige correcties (SO₃–SO₄). SO₅–SO₆ blijven gereserveerd voor grote dalingen.
StepScale 2,0 (exponentieel): Orders verbreden zich dramatisch. SO₁–SO₃ dekken de eerste 7%, maar SO₅–SO₆ vereisen extreme crashes van 31-63%. Ontworpen voor catastrofale gebeurtenissen — de meeste Safety Orders zullen in normale markten nooit worden getriggerd.
StepScale 1,5 is het veelzijdigste startpunt voor de meeste traders. Het biedt dekking voor routinematige 3-5%-correcties, terwijl het diepere Safety Orders bewaart voor grotere dalingen. Begin hier en pas aan op basis van de Backtest-resultaten.
Step Scale kiezen op basis van asset-volatiliteit
| Asset-type | Typische dagrange | Aanbevolen Step Scale | Basisdeviatie |
|---|---|---|---|
| BTC/USDT | 2-4% | 1,2 – 1,5 | 1,0 – 1,5% |
| ETH/USDT | 3-5% | 1,3 – 1,6 | 1,0 – 1,5% |
| Large-cap alts (SOL, AVAX) | 4-8% | 1,4 – 1,8 | 1,5 – 2,0% |
| Mid-cap alts | 5-12% | 1,6 – 2,0 | 2,0 – 3,0% |
| Small-cap / meme-tokens | 10-30% | 1,8 – 2,5 | 3,0 – 5,0% |
Volume Scale-analyse
Volume Scale bepaalt hoe agressief je de Position-grootte verhoogt bij elke volgende Safety Order. Hier zit het grootste deel van de winst (en het risico).
Kapitaalverdeling per Volume Scale
Met SO₁ = $100 en 6 Safety Orders wordt het totale kapitaal als volgt verdeeld:
| Volume Scale | SO₁ | SO₂ | SO₃ | SO₄ | SO₅ | SO₆ | Totaal | % in laatste 2 SOs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1,0 (vlak) | $100 | $100 | $100 | $100 | $100 | $100 | $600 | 33% |
| 1,2 | $100 | $120 | $144 | $173 | $207 | $249 | $993 | 46% |
| 1,5 | $100 | $150 | $225 | $338 | $506 | $759 | $2.078 | 61% |
| 2,0 | $100 | $200 | $400 | $800 | $1.600 | $3.200 | $6.300 | 76% |
Belangrijkste inzicht: Bij Volume Scale 2,0 zit 76% van je kapitaal in de laatste 2 Safety Orders. Daalt de prijs nooit zo diep, dan staat dat kapitaal stil. Daalt hij wel zo diep, dan zet je massaal kapitaal in op een punt dat misschien het begin is van een langere neerwaartse trend — niet de bodem.
Het averaging-down-effect
De reden dat Volume-schaling van belang is, ligt in de berekening van de gemiddelde Entry-prijs. Grotere orders tegen lagere prijzen trekken je gemiddelde Entry effectiever omlaag:
Voorbeeld: BTC bij $100.000 Entry, 3 Safety Orders getriggerd:
Vlak volume (scale = 1,0):
- Entry: $100 bij $100.000
- SO₁: $100 bij $99.000
- SO₂: $100 bij $97.500
- SO₃: $100 bij $95.000
- Gemiddelde Entry: $97.875 (2,1% onder de oorspronkelijke Entry)
Agressief volume (scale = 2,0):
- Entry: $100 bij $100.000
- SO₁: $100 bij $99.000
- SO₂: $200 bij $97.500
- SO₃: $400 bij $95.000
- Gemiddelde Entry: $96.438 (3,6% onder de oorspronkelijke Entry)
De agressieve schaling trekt het gemiddelde 1,5 procentpunt lager, waardoor je Take Profit-doel eerder haalbaar wordt. Maar het vereiste 3,2× meer kapitaal ($800 in plaats van $400).
Volume Scale tussen 1,1 en 1,3 biedt de beste verhouding tussen kapitaalefficiëntie voor de meeste traders. Je krijgt zinvolle averaging zonder buitensporig veel kapitaal te concentreren in de diepste Safety Orders. Reserveer Volume Scale >1,5 voor strategieën die specifiek ontworpen zijn voor grote correcties met voldoende kapitaaldekking.
Martingale vs. anti-Martingale
Martingale-aanpak: verdubbelen
Martingale verdubbelt (of verhoogt agressief) de Position-grootte na elk verlies. In termen van een DCA bot betekent dit een hoge Volume Scale (1,5–2,0+) waarbij elke diepere Safety Order substantieel groter is.
Wanneer Martingale werkt:
- Mean-reverting zijwaartse markten. De prijs oscilleert binnen een range en keert herhaaldelijk terug naar een gemiddelde. Elke dip triggert Safety Orders, en de zware averaging trekt de Entry dichtbij genoeg voor een snelle Take Profit.
- Sterke supportniveaus. Bestaat er een duidelijke technische support, dan maximaliseert het zwaar opladen nabij de support de winst bij de bounce.
Voorbeeld — Martingale in een zijwaartse markt (ETH-range $3.400–$3.600):
Je bot stapt in bij $3.550. ETH daalt naar $3.420 (-3,7%). Met Volume Scale 2,0 vuren je Safety Orders:
- SO₁: $100 bij $3.510 (-1,1%)
- SO₂: $200 bij $3.475 (-2,1%)
- SO₃: $400 bij $3.430 (-3,4%)
Totaal geïnvesteerd: $750. Gemiddelde Entry: $3.459. Take Profit bij 1,5% → verkoopt bij $3.511. Winst: $56,25. ETH hoefde niet eens terug te keren naar de Entry-prijs.
Wanneer Martingale vernietigt:
- Trendmarkten. Prijs daalt 5%, jij voegt toe. Daalt 10%, jij voegt meer toe. Daalt 20% — je hebt maximaal kapitaal vastgezet vlak bij de top van wat een aanhoudende neerwaartse trend wordt. Herstel duurt maanden.
- Black-swan-gebeurtenissen. Een plotselinge crash van 30% triggert alle Safety Orders, en zet maximaal kapitaal vast tegen prijzen die blijven dalen.
Voorbeeld — Martingale in een trendmarkt (BTC $100.000 → $75.000):
Bot stapt in bij $100.000. BTC trendt over 3 weken naar beneden. Met Volume Scale 2,0 en 6 Safety Orders is je totaal vastgezette kapitaal $6.350 (Base + SOs). Gemiddelde Entry: $88.400. Huidige prijs: $75.000 — je zit op een niet-gerealiseerd verlies van -15,2% ($965) zonder kapitaal over om Positions toe te voegen.
| Factor | Martingale (Vol Scale 2,0) | Conservatief (Vol Scale 1,1) |
|---|---|---|
| Benodigd kapitaal (6 SOs, SO₁=$100) | $6.300 | $672 |
| Gemiddelde Entry na 3 SOs | 3,6% onder Entry | 1,4% onder Entry |
| Hersteltempo bij mean-reversion | Snel — 1-2% bounce volstaat | Langzaam — vereist 3-4% bounce |
| Verlies bij 20% trenddaling | -$965 (15,2%) | -$94 (14,0%) |
| Risico op totale kapitaaluitputting | Hoog | Laag |
| Beste markttype | Zijwaarts, range-bound | Alle markttypes |
| Slechtste markttype | Sterke trend | Sterke mean-reversion (presteert onder) |
Anti-Martingale: afbouwen in de zwakte
De anti-Martingale-aanpak verkleint de Position-grootte naarmate de prijs verder daalt. De Volume Scale wordt onder 1,0 gezet (bijv. 0,8 of 0,5). Elke volgende Safety Order is kleiner, wat kapitaal bewaart voor herstel of alternatieve kansen.
Wanneer anti-Martingale gebruiken:
- Markten met onduidelijke richting waar je exposure wilt, maar beperkt neerwaarts risico
- Sterk volatiele assets waar diepe dalingen vaak voorkomen en herstel onzeker is
- Wanneer kapitaalbehoud belangrijker is dan agressieve averaging
Voorbeeld: SO₁ = $100, Volume Scale = 0,7:
| SO# | Grootte | Cumulatief geïnvesteerd |
|---|---|---|
| SO₁ | $100,00 | $100,00 |
| SO₂ | $70,00 | $170,00 |
| SO₃ | $49,00 | $219,00 |
| SO₄ | $34,30 | $253,30 |
| SO₅ | $24,01 | $277,31 |
| SO₆ | $16,81 | $294,12 |
Totaal kapitaal: $294 tegenover $6.300 voor Martingale. Je offert averaging-kracht op voor kapitaalveiligheid. Loopt de Position tegen je in, dan is het maximale verlies beperkt tot een fractie van de Martingale-exposure.
Dynamische deviatie met ATR
Statische Step Scales hebben een fundamentele tekortkoming: ze passen zich niet aan wisselende marktomstandigheden aan. Een Safety Order-afstand van 1,5% die perfect werkt in een week met lage volatiliteit, wordt absurd krap tijdens een volatiele week.
ATR-gebaseerde stapberekening
De Average True Range (ATR) meet de gemiddelde prijsbeweging over N periodes. ATR gebruiken om de Safety Order-deviatie dynamisch in te stellen:
Dynamische Deviatie = ATR(14) / Huidige prijs × Multiplier
Voorbeeld: BTC bij $100.000 met ATR(14, 1H) = $1.200:
Basisdeviatie = ($1.200 / $100.000) × 1,0 = 1,2%
Stijgt de volatiliteit en loopt de ATR op naar $2.500:
Basisdeviatie = ($2.500 / $100.000) × 1,0 = 2,5%
Safety Orders verbreden zich automatisch tijdens volatiele periodes en versmallen tijdens rustige periodes.
| Marktomstandigheid | ATR(14, 1H) | Dynamische deviatie | Statische deviatie (1,5%) | Resultaat |
|---|---|---|---|---|
| Lage volatiliteit | $800 | 0,8% | 1,5% | Dynamisch stapt agressiever in (krapper) |
| Normale volatiliteit | $1.500 | 1,5% | 1,5% | Beide gelijk |
| Hoge volatiliteit | $3.000 | 3,0% | 1,5% | Dynamisch beschermt kapitaal (ruimer) |
| Extreme volatiliteit | $5.000 | 5,0% | 1,5% | Dynamisch vermijdt voortijdige SO-triggers |
ATR-gebaseerde deviatie is de meest impactvolle enkele verbetering die je aan een DCA bot kunt maken. Het lost de primaire failure mode op — Safety Orders die te vroeg triggeren in volatiele markten en te laat in rustige markten. Ondersteunt je platform dynamische deviatie, schakel het in. Zo niet, pas je basisdeviatie dan maandelijks handmatig aan op basis van recente ATR-waarden.
Heat map voor kapitaalvereisten
Deze tabel toont het totaal vereiste kapitaal (Base Order + alle Safety Orders) voor verschillende combinaties van Safety Order-aantal en Volume Scale. Base Order = $50, SO₁ = $100.
| Volume Scale \ SO-aantal | 4 SOs | 6 SOs | 8 SOs | 10 SOs | 12 SOs |
|---|---|---|---|---|---|
| 1,0 (vlak) | $450 | $650 | $850 | $1.050 | $1.250 |
| 1,1 | $465 | $722 | $1.044 | $1.444 | $1.942 |
| 1,2 | $481 | $797 | $1.283 | $1.959 | $2.913 |
| 1,3 | $498 | $878 | $1.575 | $2.666 | $4.384 |
| 1,5 | $537 | $1.088 | $2.340 | $4.862 | $9.944 |
| 2,0 | $650 | $1.850 | $5.650 | $16.850 | $49.650 |
Bij Volume Scale 2,0 met 12 Safety Orders heb je $49.650 aan kapitaal nodig — voor een bot met een Base Order van $50. Daarom is het cruciaal om de wiskunde vóór deployment te begrijpen. De meeste traders die Volume Scale 2,0 met 12 SOs instellen, beseffen niet dat hun bot 100× de Base Order aan totaal kapitaal vereist.
Scenariovergelijking: Config A vs. Config B
Beide configuraties opereren op BTC/USDT met $1.000 toegewezen kapitaal.
Config A: "Wijd net" (12 SOs, krappe afstand)
| Parameter | Waarde |
|---|---|
| Base Order | $20 |
| SO₁-grootte | $30 |
| Safety Orders | 12 |
| Step Scale | 1,05 |
| Volume Scale | 1,05 |
| Basisdeviatie | 0,8% |
| Take Profit | 1,0% |
| Totaal vereist kapitaal | $20 + $30 × (1,05¹² - 1) / (1,05 - 1) = $20 + $30 × 15,92 = $498 |
| Max. prijsdekking | -10,6% vanaf Entry |
Config B: "Diepe duiker" (4 SOs, ruime afstand)
| Parameter | Waarde |
|---|---|
| Base Order | $50 |
| SO₁-grootte | $100 |
| Safety Orders | 4 |
| Step Scale | 1,8 |
| Volume Scale | 2,0 |
| Basisdeviatie | 2,0% |
| Take Profit | 2,5% |
| Totaal vereist kapitaal | $50 + $100 × (2,0⁴ - 1) / (2,0 - 1) = $50 + $100 × 15 = $1.550 ⚠️ |
| Max. prijsdekking | -26,2% vanaf Entry |
Probleem: Config B vereist $1.550 — meer dan de beschikbare $1.000. De laatste Safety Order zal mislukken. Aangepaste Config B:
| Parameter | Aangepaste waarde |
|---|---|
| SO₁-grootte | $65 |
| Totaal vereist kapitaal | $50 + $65 × 15 = $1.025 ⚠️ nog steeds krap |
| Praktische SO₁ | $60 → Totaal = $950 ✓ |
Backtest-vergelijking (BTC/USDT, jan–jun, $1.000)
| Metriek | Config A (12 SOs, krap) | Config B (4 SOs, ruim) |
|---|---|---|
| Totale rendement | 14,8% ($148) | 12,6% ($126) |
| Voltooide deals | 42 | 18 |
| Win rate | 88% | 72% |
| Gem. winst/deal | $3,52 | $7,00 |
| Max Drawdown | -8,2% | -11,4% |
| Kapitaalbenutting | 49,8% gem. | 31,2% gem. |
| 15%-crash overleefd | ❌ (uitgeput bij -10,6%) | ✅ (gedekt tot -26%) |
| Profit Factor | 1,82 | 2,14 |
Analyse
Config A genereert meer absolute winst (+$148 in plaats van +$126) door een hogere deal-frequentie. Maar het put alle Safety Orders uit bij elke correctie dieper dan 10,6%. Tijdens de 15%-crash in de Backtest-periode moest Config A deals met verlies sluiten omdat de Safety Orders op waren, terwijl Config B de dip absorbeerde en zich herstelde.
Config B voltooit minder deals, maar elke deal is winstgevender ($7,00 in plaats van $3,52). De hogere Profit Factor (2,14 in plaats van 1,82) wijst op een sterkere edge per trade. De kapitaalbenutting is lager (31,2%), wat betekent dat meer kapitaal stilstaat — maar dat stilstaande kapitaal is je verzekering bij diepe correcties.
De conclusie: Config B is veerkrachtiger en heeft betere risicogecorrigeerde maatstaven. Config A verdient meer onder gunstige omstandigheden, maar is fragiel. Voor een account van $1.000 is Config B de superieure keuze, omdat het 15%-crashscenario (dat in crypto 2-3 keer per jaar voorkomt) Config A zou verwoesten.
Multi-level Take Profit met Safety Order-interactie
Geavanceerde DCA-strategieën gebruiken meerdere Take Profit-niveaus in plaats van één enkel Exit-punt. Dit heeft op belangrijke manieren interactie met Safety Orders.
Hoe multi-level TP werkt
In plaats van de hele Position tegen één prijs te sluiten, stap je uit in tranches:
- TP₁ (50% van de Position): 1,0% boven de gemiddelde Entry
- TP₂ (30% van de Position): 1,8% boven de gemiddelde Entry
- TP₃ (20% van de Position): 3,0% boven de gemiddelde Entry
Voorbeeld: $800 totale Position, gemiddelde Entry bij $97.000:
- TP₁: Verkoop $400 bij $97.970 (+1,0%) → $3,88 winst
- TP₂: Verkoop $240 bij $98.746 (+1,8%) → $4,32 winst
- TP₃: Verkoop $160 bij $99.910 (+3,0%) → $4,80 winst
- Totaal: $13,00 in plaats van één enkele TP bij 1,5%: $12,00
Multi-level TP vangt zowel de snelle bounce (TP₁) als het uitgebreide herstel (TP₃). Herstelt de prijs slechts 1,2%, dan vang je nog steeds de TP₁-winst, in plaats van te wachten op een hogere enkele TP die mogelijk nooit komt.
Break-even Stop Loss-activatie
Een break-even Stop Loss verplaatst je Stop naar je gemiddelde Entry-prijs nadat de Position een bepaalde winstdrempel heeft bereikt. Dit elimineert het risico dat een winstgevende Position omslaat in een verlies.
Activatielogica
ALS niet-gerealiseerde winst ≥ activatiedrempel (bijv. +0,8%)
DAN verplaats Stop Loss naar gemiddelde Entry-prijs + kleine buffer (bijv. +0,1%)
Voorbeeld: Gemiddelde Entry $97.000 na 3 Safety Orders, activatiedrempel 0,8%:
- Prijs bereikt $97.776 (+0,8%): Stop Loss verschuift van de oorspronkelijke -5% ($92.150) naar $97.097 (+0,1%)
- Keert de prijs van $97.776 terug naar $97.097: Position sluit met +0,1% winst ($8) in plaats van een potentieel -5%-verlies (-$400)
- Zet de prijs door naar TP bij $98.455 (+1,5%): Position sluit met +1,5% winst ($120)
| Scenario | Zonder break-even SL | Met break-even SL |
|---|---|---|
| Prijs bereikt +0,8%, keert dan naar -5% | -$400 verlies | +$8 winst |
| Prijs bereikt +0,8%, keert dan naar +0,2% | +$16 winst | +$16 winst |
| Prijs bereikt TP bij +1,5% | +$120 winst | +$120 winst |
| Bereikt nooit +0,8% | N/A | Standaard SL geldt |
Break-even Stop Loss is een van de meest waardevolle functies voor DCA bots. Het zet veel potentieel verliesgevende deals om in kleine winnaars of nulsom-trades. De prijs is dat je af en toe uitgestopt wordt uit deals die uiteindelijk de volledige Take Profit hadden bereikt — een acceptabele afweging voor de meeste risicoprofielen. Lees meer over risicobeheersing in onze gids over security- en risico-best-practices.
Veelgestelde vragen
Welke Volume Scale moet ik gebruiken?
Voor accounts onder $5.000 gebruik je Volume Scale 1,0–1,3. Dat houdt de totale kapitaalvereisten beheersbaar en voorkomt overconcentratie in diepe Safety Orders. Voor accounts van $5.000–$20.000 kun je 1,3–1,5 overwegen. Volume Scale boven 1,5 vereist substantiële kapitaalreserves en een hoge overtuiging dat de asset mean-reverting is.
Hoeveel Safety Orders zijn optimaal?
Er is geen universeel optimaal aantal — het hangt af van je kapitaal, de volatiliteit van de asset en je Step Scale. Als richtlijn: 3-4 SOs voor kleine accounts ($500–$2.000), 5-8 SOs voor middelgrote accounts ($2.000–$10.000), 8-12 SOs voor grote accounts ($10.000+). Controleer altijd de totale kapitaalvereisten met de formule voordat je meer SOs toevoegt.
Moet ik dezelfde Safety Order-configuratie gebruiken voor alle paren?
Nee. Verschillende assets hebben verschillende volatiliteitsprofielen. BTC/USDT met een dagrange van 2-4% vereist een andere stapafstand dan SOL/USDT met een dagrange van 5-10%. Pas minimaal je basisdeviatie en Step Scale per asset aan. Idealiter gebruik je ATR-gebaseerde dynamische deviatie om dit automatisch te regelen.
Wat gebeurt er als ik de laatste Safety Order niet kan vullen door onvoldoende middelen?
De bot blijft werken met de Safety Orders die hij zich kan veroorloven. Maar dit creëert een gevaarlijke kloof: je strategie was ontworpen in de veronderstelling dat alle SOs zouden vuren. Zonder de diepste SOs is je gemiddelde Entry hoger dan gepland, en je Take Profit kan onbereikbaar worden na een significante daling. Zorg er altijd voor dat je account 100% van de berekende kapitaalvereiste kan financieren.
Hoe kies ik tussen Martingale en anti-Martingale?
Trade je een range-bound asset met duidelijke support/weerstand, dan versterkt Martingale (Volume Scale 1,5–2,0) de winsten bij mean-reversion. Trade je een trendende of richtingsonzekere asset, dan bewaart anti-Martingale (Volume Scale 0,5–0,8) of vlak (1,0) kapitaal. Bij twijfel gebruik je vlak — het is het meest vergevingsgezind bij misberekeningen.
Kan ik Safety Order-instellingen wijzigen terwijl een deal actief is?
Technisch ja op de meeste platforms, maar dit is gevaarlijk en wordt sterk afgeraden. Wijzigingen gelden alleen voor niet-gevulde Safety Orders — reeds gevulde orders zijn vergrendeld. Instellingen midden in een deal wijzigen betekent dat je Position is opgebouwd op twee verschillende configuratie-aannames, wat de risicoberekening onbetrouwbaar maakt. Voor best practices over configuratiewijzigingen, lees onze gids over common trading bot mistakes.
