Hoeveel kapitaal heb je nodig voor bot trading? Een datagedreven gids
"Je kunt al beginnen met slechts $10!" zegt de marketingpagina van elk bot-platform. Technisch waar. Praktisch nutteloos. Ja, je kunt een bot financieren met $10. Die bot zal na kosten ongeveer $0,15 per maand verdienen — minder dan de elektriciteitskosten om deze zin te lezen.
De echte vraag is niet "wat is het minimum?" maar "wat is het minimum om betekenisvol winstgevend te zijn na kosten, drawdowns en de mathematische realiteit van positiegrootte?" Dat getal hangt af van je strategie, je risicotolerantie en koude harde rekenkunde.
Deze gids biedt strategie-specifieke kapitaalvereisten ondersteund door kostenberekeningen, risico-op-ruïne analyse en echte voorbeelden van portfolio-opbouw. Geen marketing-optimisme — alleen wiskunde.
Key Takeaways
- De absolute ondergrens voor een enkele DCA bot op BTC is $200, maar je hebt $500+ nodig voordat de kostendruk onder de 25% van de brutowinst zakt.
- Het kapitaal van een DCA bot is sequentieel — je base order wordt direct ingezet terwijl safety orders alleen bij dips vullen, dus plan je financiering rond de totale maximale inzet, niet alleen de base order.
- Het Kelly-criterium bewijst dat optimale positiegrootte typisch 5-15% van het kapitaal per trade is — wat betekent dat een $500-account maximaal $25-75 per positie zou moeten riskeren.
- Een $500-account verliest 26,7% van de brutowinst aan kosten. Een $5.000-account verliest hetzelfde percentage maar genereert 10× het absolute dollarrendement.
- Houd 20-30% van het totale kapitaal niet-ingezet — dit is je overlevingsbuffer voor drawdowns en opportuniteitsfonds voor marktcrashes.
- Schaal pas op na 90+ dagen van geverifieerde winstgevendheid — voortijdig opschalen versterkt zowel winsten ALS onontdekte strategiefouten.
De dollarbedragen en percentages in deze gids zijn rekenvoorbeelden, geen aanbevelingen. Cryptohandel kan tot verlies leiden — geef elke bot alleen middelen die u zich kunt veroorloven te verliezen, en lees de volledige Risicoverklaring voordat u live gaat.
De minimumkapitaal-mythe
Elk trading-platform heeft een minimum storting. De meeste liggen tussen $10-100. Dit wekt de valse indruk dat $100 genoeg is om winstgevend te traden. Dat is niet zo — en om te begrijpen waarom heb je basis rekenkunde nodig.
Een goed geconfigureerde DCA bot op BTC/USDT die richt op 1,5% take profit op een $100-positie genereert $1,50 per voltooide deal. Na exchange-kosten ($0,20 round trip bij 0,1% per kant) is de nettowinst per deal $1,30.
Als de bot 8 deals per maand voltooit (een redelijk tempo), is de maandelijkse winst $10,40. Geannualiseerd: $124,80. Dat is een jaarlijks rendement van 124,8% — percentueel gezien uitstekend. Maar het absolute dollarbedrag ($10,40/maand) rechtvaardigt niet de tijd besteed aan monitoring, het risico van een drawdown die $30-50 aan kapitaal wegvaagt, of de opportuniteitskosten van dat kapitaal.
Kritischer: een $100-account kan Safety Orders niet goed financieren. Een DCA bot met 3 Safety Orders en 1,3× volumeschaal heeft ongeveer $460 aan totaal kapitaalvereiste nodig. Met $100 kun je alleen de Base Order financieren — geen veiligheidsnet, geen middelingsvoordeel, geen DCA.
Een bot draaien met onvoldoende kapitaal voor Safety Orders is als een autogordel zonder gesp dragen — het lijkt op risicobeheer maar biedt nul bescherming. Financier ofwel alle Safety Orders of verklein de configuratie van je bot om te passen bij je werkelijke kapitaal.
Strategie-specifieke kapitaalvereisten
Verschillende strategieën hebben fundamenteel verschillende kapitaalstructuren. Een DCA bot concentreert kapitaal in sequentiële aankopen — de base order opent de deal en safety orders worden alleen gevuld als de prijs tegen je in beweegt. Een signal bot opent posities wanneer je indicator of webhook afgaat. Deze structurele verschillen vertalen zich direct in kapitaalvereisten.
Wat Freya biedt: Freya Finance levert momenteel DCA bots en signal bots (beide kunnen op spot of futures traden, met richting en hefboom instelbaar als opties op de bot — er is geen apart "Smart Trade"- of "Long/Short"-bottype). Grid bots, arbitrage bots en standalone multi-pair bots zijn algemene crypto-trading-concepten die je in de hele sector besproken ziet; een toegewijde Grid bot staat op Freya's roadmap. (Freya's Grid of Orders is DCA safety-order-averaging binnen één deal — geen Grid bot.) De rijen hieronder gemarkeerd met "(algemeen concept)" zijn opgenomen voor sectorvergelijking en zijn geen bouwbare Freya-bottypes vandaag.
| Strategie | Absoluut minimum | Praktisch minimum | Aanbevolen | Kapitaalstructuur |
|---|---|---|---|---|
| DCA Bot (enkel paar) — Freya | $200 | $500 | $1,000-2,000 | Sequentieel: Base Order + Safety Orders gefinancierd indien nodig |
| DCA Bot (3 paren) — Freya | $600 | $1,500 | $3,000-5,000 | 3 onafhankelijke DCA bots, elk volledig gefinancierd |
| Signal Bot (enkel paar) — Freya | $200 | $500 | $1,000-2,000 | Positie opent op signaal; grootte per entry + reserve |
| DCA/signal bot op futures — Freya | $1,000 | $5,000 | $10,000+ | Margin + liquidatiebuffer + Drawdown-reserve (hefboom is een bot-instelling) |
| Multi-bot portfolio (5+ DCA/signal) — Freya | $2,500 | $5,000 | $10,000+ | Onafhankelijke allocaties + gedeelde reservepool |
| Grid Bot (enkel paar) — algemeen concept | $500 | $1,000 | $3,000-5,000 | Gelijktijdig: kapitaal verdeeld over alle grid-niveaus tegelijk |
| Smart Trade / handmatige enkele positie — algemeen concept | $200 | $500 | $1,000-2,000 | Enkele positie met Stop Loss en Take Profit |
Hoe DCA-kapitaal wordt ingezet (en waarom Grid-concepten verschillen)
Een DCA bot zet kapitaal sequentieel in — Safety Orders worden alleen gevuld als prijzen dalen. Het grootste deel van je kapitaal ligt stil tot het nodig is. Dit is de structuur die je daadwerkelijk financiert op Freya, dus plan rond de totale maximale inzet (alle Safety Orders die in één deal vullen).
DCA Bot voorbeeld ($1.000 kapitaal):
- Base Order: $100 (direct ingezet)
- Safety Orders: $900 (alleen ingezet als prijs daalt)
- Effectieve benutting bij entry: 10%
Daarentegen zet een Grid bot — een algemeen sectorconcept, geen Freya-bottype — kapitaal in over een heel prijsbereik tegelijk. Als je een grid opzet van $90.000 tot $110.000 met 20 niveaus, moeten alle 20 niveaus vanaf dag één gefinancierd zijn:
Grid Bot voorbeeld (algemeen concept, $1.000 kapitaal):
- 20 grid-niveaus × $50 per niveau = $1.000
- Alle niveaus direct gefinancierd
- Effectieve benutting bij entry: 100%
Die structuur laat nul reserves over — elke beweging buiten de grid-range laat het zonder munitie achter. We noemen het voor context, maar let op: Freya biedt vandaag DCA- en signal bots (grid staat op de roadmap). Voor de DCA bots die je daadwerkelijk op Freya draait, is de les om 20-30% in reserve te houden in plaats van elke dollar tegelijk in te zetten.
De kostenval: waarom kleine accounts worstelen
Transactiekosten zijn een vast percentage van de tradegrootte, wat betekent dat ze hetzelfde aandeel van het rendement opslokken ongeacht de accountgrootte. Maar de absolute dollarimpact vertelt een ander verhaal over levensvatbaarheid.
Kostenimpactanalyse
| Accountgrootte | Positie per deal | Brutowinst (1,5% TP) | Round-trip kosten (0,1%×2) | Nettowinst | Kosten als % van bruto | Maandelijks netto (8 deals) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| $200 | $200 | $3,00 | $0,40 | $2,60 | 13,3% | $20,80 |
| $500 | $500 | $7,50 | $1,00 | $6,50 | 13,3% | $52,00 |
| $1.000 | $1.000 | $15,00 | $2,00 | $13,00 | 13,3% | $104,00 |
| $5.000 | $5.000 | $75,00 | $10,00 | $65,00 | 13,3% | $520,00 |
| $10.000 | $10.000 | $150,00 | $20,00 | $130,00 | 13,3% | $1.040,00 |
Het kostenpercentage is identiek (13,3%), maar de absolute maandelijkse rendementen vertellen het echte verhaal:
- $200-account: $20,80/maand. Een enkele verliesgevende deal (Safety Orders uitgeput, Stop Loss geraakt op -5%) kost $10 — wat de helft van een maand aan winst wegvaagt.
- $500-account: $52,00/maand. Begint betekenisvol te worden. Twee verliesgevende deals kunnen worden opgevangen.
- $5.000-account: $520/maand. Comfortabele marge voor drawdowns, compounding wordt significant.
Break-even analyse
Hoeveel winnende deals heb je elke maand nodig om je kostenkosten te dekken?
Break-even deals = Maandelijkse vaste kosten / Nettowinst per deal
Voor de meeste particuliere traders is de enige "vaste kost" kosten (platformkosten zijn vaak nul). Maar overweeg de echte vaste kosten:
| Kostencategorie | Maandelijkse kosten |
|---|---|
| Exchange kosten (40 round trips, $1K positie) | $80 |
| Opportuniteitskosten (vs. simpel houden) | Variabel |
| Monitoringstijd (4 uur/maand bij $25/uur) | $100 |
Wanneer je 4 uur/maand monitoringstijd meerekent gewaardeerd op $25/uur, zit een $1.000-account dat $104/maand verdient nauwelijks boven de break-even lijn. Een $5.000-account dat $520/maand verdient overschrijdt comfortabel alle kosten.
De monitoringstijd-berekening is niet academisch — het is de meest genegeerde kost in bot trading. Als je 1 uur per week besteedt aan het controleren, aanpassen en onderzoeken van je bots, dan is dat echte tijd met echte waarde. Kleinere accounts genereren rendementen die deze tijdsinvestering niet rechtvaardigen. Grotere accounts wel. Dit is één reden waarom bot trading natuurlijke schaalvoordelen heeft.
Risico op ruïne: de wiskunde achter positiegrootte
De Risk of Ruin (RoR) formule vertelt je de kans dat een opeenvolging van trades je account uitput tot het punt waar je niet meer kunt traden. Zelfs winstgevende strategieën hebben een niet-nul risico op ruïne als positiegroottes te groot zijn.
Kelly-criterium vereenvoudigd
Het Kelly-criterium berekent de mathematisch optimale fractie van kapitaal om per trade te riskeren:
Kelly % = W - (1 - W) / R
Waarbij:
- W = Winrate (als decimaal)
- R = Reward-to-risk ratio (gemiddelde winst / gemiddeld verlies)
Voorbeeld: Een DCA bot met 75% winrate, gemiddelde winst van $15, gemiddeld verlies van $25:
- W = 0,75
- R = $15 / $25 = 0,6
- Kelly % = 0,75 - (0,25 / 0,6) = 0,75 - 0,417 = 0,333 (33,3%)
De Kelly-formule zegt 33,3% van het kapitaal per trade te riskeren. Doe dit niet. Volle Kelly-grootte is extreem agressief en gaat uit van nul schattingsfout. In de praktijk, gebruik Halve-Kelly (16,7%) of Kwart-Kelly (8,3%) om rekening te houden met parameterscertainty.
Winrate × R-Multiple → Optimale positiegrootte
| Winrate | R-Multiple (gem. winst/gem. verlies) | Volle Kelly | Halve Kelly | Kwart-Kelly (gebruik dit) |
|---|---|---|---|---|
| 60% | 0,8 | 10,0% | 5,0% | 2,5% |
| 65% | 0,8 | 15,6% | 7,8% | 3,9% |
| 70% | 1,0 | 40,0% | 20,0% | 10,0% |
| 75% | 0,6 | 33,3% | 16,7% | 8,3% |
| 80% | 0,5 | 40,0% | 20,0% | 10,0% |
| 85% | 0,4 | 47,5% | 23,8% | 11,9% |
Waarom de 2%-regel bestaat
De meeste professionele traders gebruiken een eenvoudiger heuristiek: riskeer nooit meer dan 1-2% van het totale kapitaal per trade. Deze conservatieve benadering overleeft zelfs aanzienlijke schattingsfouten in winrate en R-multiple.
Dit is wat er gebeurt met een $5.000-account tijdens een 10-trade verliesreeks bij verschillende risiconiveaus:
| Risico per trade | Na 5 verliezen | Na 10 verliezen | Herstel nodig |
|---|---|---|---|
| 1% ($50) | $4.753 | $4.513 | +10,8% |
| 2% ($100) | $4.510 | $4.043 | +23,7% |
| 5% ($250) | $3.869 | $2.993 | +67,1% |
| 10% ($500) | $2.953 | $1.744 | +186,7% |
| 20% ($1.000) | $1.638 | $537 | +831,1% |
Bij 2% risico laat een 10-verlies reeks (die uiteindelijk in elke strategie zal gebeuren) je achter met $4.043 — je hebt een 23,7% winst nodig om te herstellen. Moeilijk maar haalbaar.
Bij 10% risico laat dezelfde reeks je achter met $1.744 — je hebt een 186,7% winst nodig. Bijna onmogelijk met verantwoorde positiegrootte.
Voor DCA bots betekent "risico per trade" het MAXIMALE verlies als alle Safety Orders worden gevuld en de Stop Loss wordt geactiveerd — niet alleen de Base Order. Als je Base Order $100 is maar de totale inzet met 5 Safety Orders $1.200 is en je Stop Loss op -10% van de gemiddelde prijs ligt, is je werkelijke risico per deal $120. Dimensioneer je bot op basis van dit getal, niet de Base Order.
Kapitaalallocatie strategie
Enkele bot vs. multi-bot portfolio
Een enkele bot draaien concentreert al het risico in één strategie, één paar en één marktregime. Een multi-bot portfolio verdeelt risico over meerdere dimensies.
| Allocatiebenadering | Voordelen | Nadelen | Minimumkapitaal |
|---|---|---|---|
| Enkele bot, enkel paar | Eenvoudig, makkelijk te monitoren | Nul diversificatie, enkel storingspunt | $500 |
| 2 bots, verschillende paren | Enige diversificatie | Nog steeds geconcentreerd als paren correleren | $1.000 |
| 3 bots, gemengde strategieën | Goede diversificatie | Complexer te monitoren | $2.000 |
| 5+ bots, vol portfolio | Professionele diversificatie | Vereist actief beheer | $5.000 |
Reservekapitaal: je overlevingsbuffer
Zet nooit 100% van je trading-kapitaal in bots in. Houd 20-30% terug als niet-ingezette buffer. Deze reserve vervult drie kritische functies:
- Drawdown-absorptie. Als een bot onverwacht kapitaal nodig heeft (extra Safety Orders tijdens een flash crash), levert de reserve dit.
- Opportuniteitsfonds. Marktcrashes creëren koopkansen. Je reserve laat je verse bots inzetten tegen sterk verlaagde prijzen.
- Psychologische stabiliteit. Weten dat je reserves hebt vermindert de emotionele druk om in te grijpen tijdens drawdowns.
Voorbeeld allocatie voor $5.000:
- Actief bot-kapitaal: $3.500-4.000 (70-80%)
- Reserve: $1.000-1.500 (20-30%)
Echte portfolio-voorbeelden
Portfolio 1: $500 — De starter
| Component | Paar | Strategie | Allocatie | Configuratie |
|---|---|---|---|---|
| Bot 1 | BTC/USDT | DCA | $400 | Base $40, SO $60, 3 SOs, 1,3× schaal, 1,5% TP |
| Reserve | — | — | $100 | Noodbuffer |
Verwacht maandelijks rendement: $20-40 (4-8%) Maximaal risico per deal: $120 (als alle SOs gevuld worden + 10% Stop Loss op gem. prijs) Sterktes: Eenvoudig, gefocust, beheersbaar Beperkingen: Enkel-paar exposure, beperkte compounding, kostendruk bij ~13%
Portfolio 2: $2.000 — Het fundament
| Component | Paar | Strategie | Allocatie | Configuratie |
|---|---|---|---|---|
| Bot 1 | BTC/USDT | DCA | $700 | Base $70, SO $100, 4 SOs, 1,3× schaal, 1,5% TP |
| Bot 2 | ETH/USDT | DCA | $500 | Base $50, SO $75, 3 SOs, 1,3× schaal, 1,8% TP |
| Bot 3 | SOL/USDT | Signal | $400 | Indicator/webhook-entries, ~$130/positie, 2% TP, 5% SL |
| Reserve | — | — | $400 | 20% reserve |
Verwacht maandelijks rendement: $80-160 (4-8%) Maximaal risico per deal: $210 (worst case enkele bot) Sterktes: Gediversifieerd over 3 paren en 2 Freya-bottypes (DCA + signal) Beperkingen: De signal bot hangt af van de kwaliteit van zijn trigger; beperkte altcoin exposure
Portfolio 3: $10.000 — De professional
| Component | Paar | Strategie | Allocatie | Configuratie |
|---|---|---|---|---|
| Bot 1 | BTC/USDT | DCA | $2.500 | Base $150, SO $250, 6 SOs, 1,4× schaal, 1,5% TP |
| Bot 2 | ETH/USDT | DCA | $1.500 | Base $100, SO $150, 5 SOs, 1,3× schaal, 1,8% TP |
| Bot 3 | BTC/USDT | DCA (krappe TP) | $1.500 | Base $120, SO $180, 5 SOs, 1,2× schaal, 1,0% TP |
| Bot 4 | SOL/USDT | Signal | $1.000 | Indicator-entries, ~$330/positie, 2% TP, 5% SL |
| Bot 5 | ETH/USDT | Signal | $1.000 | Webhook-entries, ~$330/positie, 2% TP, 5% SL |
| Reserve | — | — | $2.500 | 25% reserve |
Verwacht maandelijks rendement: $400-800 (4-8%) Maximaal risico per deal: $625 (worst case enkele bot) Sterktes: Volledige diversificatie over Freya's DCA- en signal bots, correct gefinancierde Safety Orders, substantiële reserve Beperkingen: Vereist wekelijkse monitoring over 5 bots
Portfolio 4: $50.000 — Volledige diversificatie
| Component | Paar | Strategie | Allocatie |
|---|---|---|---|
| DCA Bot 1 | BTC/USDT | Conservatieve DCA | $10.000 |
| DCA Bot 2 | ETH/USDT | Gematigde DCA | $6.000 |
| DCA Bot 3 | SOL/USDT | Agressieve DCA | $3.000 |
| DCA Bot 4 | BTC/USDT | DCA met brede spreiding (diepe SOs) | $5.000 |
| DCA Bot 5 | ETH/USDT | DCA met middelgrote spreiding | $4.000 |
| DCA Bot 6 | BNB/USDT | DCA met krappe TP | $2.000 |
| Signal Bot 1 | Diverse | Swing-entries op indicator | $3.000 |
| Signal Bot 2 | Diverse | Breakout-entries (webhook) | $2.000 |
| Signal Bot 3 (futures) | BTC/USDT | Short-richting, 3× hefboom-instelling | $3.000 |
| Reserve | — | — | $12.000 (24%) |
Verwacht maandelijks rendement: $2.000-4.000 (4-8%) Maximaal risico per deal: $2.500 (worst case enkele bot)
Merk op dat zelfs het $50.000-portfolio een 24%-reserve aanhoudt en nooit meer dan 20% aan een enkele bot toewijst. De verleiding om al het kapitaal in te zetten groeit met de accountgrootte, maar de wiskunde verandert niet — risicomanagement-regels gelden gelijk bij $500 en $50.000.
Opschalen: wanneer en hoe
Wanneer opschalen
Opschalen voordat je strategie gevalideerd is, is de snelste manier om verliezen te versterken. Volg deze gates:
| Gate | Vereiste | Minimumperiode |
|---|---|---|
| Gate 1: Strategievalidatie | Backtest toont positieve expectancy | Voor enige live trading |
| Gate 2: Kleinschalige live test | Live resultaten binnen 70% van Backtest | 30+ dagen met 10-20% van beoogd kapitaal |
| Gate 3: Middelschalige inzet | Consistente maandelijkse positieve rendementen | 60+ dagen met 50% van beoogd kapitaal |
| Gate 4: Volledige inzet | Performance komt overeen met verwachtingen | 90+ dagen geverifieerde resultaten |
| Gate 5: Opschalen voorbij initieel kapitaal | Alle vorige gates gehaald | 6+ maanden winstgevende operatie |
Hoe opschalen
Verticaal opschalen (meer kapitaal per bot): Verhoog positiegroottes proportioneel. Als je $500-bot 3 maanden 5% maandelijks verdiende, schaal naar $1.000 met identieke percentages. Je absolute rendementen verdubbelen, maar je risicoprofiel blijft gelijk.
Horizontaal opschalen (meer bots): Voeg nieuwe bots toe op verschillende paren of strategieën. Dit heeft over het algemeen de voorkeur omdat het diversificatie tegelijk met kapitaalinzet toevoegt.
De 30%-regel: Verhoog totaal ingezet kapitaal nooit met meer dan 30% in een enkele stap. Springen van $1.000 naar $5.000 (400% toename) introduceert te veel variabelen. Schaal $1.000 → $1.300 → $1.700 → $2.200 → $2.800 → $3.600 → $4.700. Elke stap valideert de vorige.
Compounding-rendementen
Compounding is de motor die bot trading de moeite waard maakt op kleinere schalen. Een $2.000-account dat 5% maandelijks verdient (realistisch voor een goed geconfigureerd multi-bot portfolio):
| Maand | Kapitaal (zonder compounding) | Kapitaal (met compounding) | Verschil |
|---|---|---|---|
| 1 | $2.100 | $2.100 | $0 |
| 3 | $2.300 | $2.315 | +$15 |
| 6 | $2.600 | $2.680 | +$80 |
| 12 | $3.200 | $3.592 | +$392 |
| 18 | $3.800 | $4.813 | +$1.013 |
| 24 | $4.400 | $6.449 | +$2.049 |
Na 24 maanden voegt compounding $2.049 toe — bijna de hele oorspronkelijke investering — aan extra rendement. Daarom verslaat geduldige, consistente uitvoering met redelijke rendementen agressieve hoogrisicostrategieën die compounding onderbreken door drawdowns.
Compounding vereist het herinvesteren van winst. Als je alle maandelijkse winst opneemt, verdien je voor altijd $100/maand op een $2.000-account ($2.400 over 24 maanden). Als je herinvesteert, verdien je $4.449 over dezelfde periode — 85% meer. De kracht van compounding werkt alleen wanneer je winst in het account laat.
Kapitaalvereiste-calculator
Gebruik deze snelle formule om het totale kapitaal dat nodig is voor een DCA bot te schatten:
Totaal kapitaal = Base Order + Σ(SO₁ × Volume_Schaal^(i-1)) voor i = 1 tot Max SOs
Plus reserve (25% buffer)
Snelle schattingstabel:
| Base Order | Safety Order | Volume Schaal | Max SOs | Totaal nodig | Met 25% reserve |
|---|---|---|---|---|---|
| $25 | $50 | 1,0 | 3 | $175 | $219 |
| $50 | $75 | 1,3 | 4 | $455 | $569 |
| $100 | $150 | 1,3 | 5 | $1.009 | $1.261 |
| $100 | $150 | 1,5 | 5 | $1.263 | $1.579 |
| $200 | $300 | 1,3 | 6 | $2.373 | $2.966 |
| $200 | $300 | 1,5 | 6 | $3.188 | $3.985 |
| $500 | $750 | 1,3 | 8 | $8.440 | $10.550 |
Gebruik deze tabel om een configuratie te vinden die past bij je kapitaal. Als je kapitaal $1.000 is, configureer dan geen bot die in totaal $2.373 nodig heeft — schaal de parameters terug tot de wiskunde werkt.
Veelgestelde vragen
Kan ik beginnen met bot trading met $100?
Technisch ja, praktisch nee. Een $100-account kan een minimale DCA bot op BTC/USDT draaien met een $20 Base Order en 2 kleine Safety Orders. Verwacht maandelijks rendement na kosten: ongeveer $5-8. De wiskunde werkt maar de absolute rendementen zijn verwaarloosbaar, en een enkele slechte deal kan weken aan winst wegvagen. Begin alleen met $100 als je doel leren is en paper-trading-met-skin-in-the-game — niet betekenisvol inkomen genereren. Eenmaal de mechanica geleerd, schaal naar $500+ voor echte winstgevendheid.
Hoe weet ik of mijn kapitaal voldoende is voor mijn strategie?
Bereken de totale maximale inzet — het totale kapitaal dat je bot zou verbruiken als elke Safety Order wordt gevuld in een enkele deal. Voeg 25% toe voor reserve. Als dit getal je beschikbare kapitaal overschrijdt, is je strategie ondergefinancierd. Ondergefinancierde bots bereiken hun Safety Order-limiet voortijdig, waardoor posities vastzitten in drawdowns zonder de mogelijkheid om verder naar beneden te middelen. Gebruik de Kapitaalvereiste-calculator tabel hierboven voor snelle schattingen.
Moet ik al mijn spaargeld gebruiken voor bot trading?
Absoluut niet. Bot trading-kapitaal moet komen uit geld dat je je kunt veroorloven volledig te verliezen zonder je leven, rekeningen of financiële stabiliteit te beïnvloeden. Een veelvoorkomende richtlijn: alloceer niet meer dan 5-15% van je totale investeerbare vermogen aan actieve bot trading. De rest moet in lager-risico investeringen zijn (indexfondsen, spaargeld, obligaties). Als het verliezen van je bot trading-kapitaal financiële stress zou veroorzaken, is het bedrag te hoog — je zult emotionele beslissingen nemen onder druk, wat bot-performance vernietigt.
Is het beter om één goed gefinancierde bot te hebben of meerdere kleine bots?
Eén goed gefinancierde bot is beter dan meerdere ondergefinancierde bots. Een ondergefinancierde bot kan zijn Safety Order-keten niet goed uitvoeren, waardoor hij functioneel onvolledig is. Een $2.000-account is beter ingezet als één goed geconfigureerde bot met $1.500 allocatie en $500 reserve dan als drie $600-bots met $200 reserve — omdat geen van die $600-bots genoeg kapitaal heeft voor een complete Safety Order-sequentie op de meeste grote paren. Eenmaal je kapitaal $3.000-5.000 overschrijdt, wordt verdelen over 2-3 goed gefinancierde bots de superieure benadering.
Hoe snel kan ik een winstgevende bot opschalen?
Volg de 30%-regel: verhoog ingezet kapitaal met niet meer dan 30% per opschalingsstap, met een minimum observatieperiode van 30 dagen tussen verhogingen. Een $1.000-bot die 5% maandelijks verdient zou na 30 dagen geverifieerde performance naar $1.300 moeten worden geschaald, dan $1.700 na nog eens 30 dagen, enzovoort. Deze geleidelijke benadering zorgt ervoor dat strategieperformance consistent blijft op elk kapitaalniveau en beschermt tegen overfitting aan een specifiek marktregime. De meeste professionele quant-fondsen gebruiken vergelijkbare gefaseerde inzetprocessen — als het werkt op institutioneel niveau, werkt het ook voor particulieren.
